پیشنهاد ممنوعیت حجاب در مدارس ابتدایی و مهد کودک ها در نروژ

زیرآسمان نروژ: تنها یکماه پس از طرح ممنوعیت پوشیدن «نقاب و برقع» در تمامی مراکز آموزشی و تحصیلی نروژ، اینک وهمانطور که پیش بینی میشد، حزب مهاجرستیز «پیشرفت» در نروژ خواهان ممنوعیت «حجاب» (شامل روسری، مقنعه یا هر پوشش مشابه) در تمامی مدارس ابتدایی و مهد کودک ها در نروژ است و برای پدر و مادرهایی که این موضوع را رعایت نکنند و فرزند خود را با حجاب به مدارس یا مهد کودک ها بفرستند، خواهان جریمه سنگین است.

Image result for Sylvi Listhaug
Sylvi Listhaug  وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ

سیلوی لیستهاوگ Sylvi Listhaug وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ- در گفتگویی با روزنامه نروژی VG می گوید: «هر زمان که من یک بچه خردسال را با پوشش حجاب میبینم، دلم می گیرد. هیچ بچه خردسالی قادر نیست هنوز برای خودش تصمیم گیری کند. اینکه بچه های خردسال باید حجاب داشته باشند تا برای مردان جاذبه جنسی ایجاد نکنند یک ضدفرهنگ است و در نروژ جایی ندارد.»

image2.jpg

وزیر مهاجرت نروژ که اکنون خواهان ممنوعیت حجاب در تمامی مراکز پیش دبستانی و ابتدایی در نروژ شامل تمامی افراد زیر ۱۳ سال است اضافه می کند: «مدرسه باید جایی باشد برای همگرایی که در آن هم پسران و هم دختران دارای فرصت هایی برابر برای موفقیت در جامعه نروژی باشند. بعنوان یک جامعه، ما بایستی برای این ضدفرهنگ قدم برداریم که مستقیما با ارزشها و فرهنگ نروژی در تضاد است.»

 لیستهاوگ ساعاتی پیش این خبر را همچنین در صفحه شخصی فیسبوکش با دوستان و طرفدارانش به اشتراک گذاشته است.

sylvi barn hijab.JPG

این در حالیست که وزیر آموزش و پرورش نروژ-Torbjørn Røe Isaksen-می گوید که حزب دست راست هیچکدام از پیشنهادات خانم وزیر مهاجرت را نمی خواهد. وی به روزنامه VG می گوید: «ما حزب دست راستی ها و همچنین حزب پیشرفت تصمیم گرفته ایم که زمینه ای فراهم کنیم که مدارس بتوانند در مورد موضوعاتی از جمله حجاب با والدین گفت و گو کنند ولی هیچ صحبتی در مورد ممنوعیت حجاب نداشتیم. در برنامه ی ما، گفته ایم که ما مخالف پوشش های اجباری از جمله نقاب هستیم ولی هیچ صحبتی در مورد ممنوعیت حجاب نداشته ایم. ما با آن همراه نیستیم.»

Torbjørn Røe Isaksen.jpg
Torbjørn Røe Isaksen وزیر آموزش و پرورش نروژ 

ایساکسن همچنین می افزاید: «تمام احزاب پارلمان با سیاست های شان به انتخابات می روند. ما به انتخاباتی با سیاست های سرسختانه مهاجرتی می رویم و سیاست همگرایی ست که نیازمندی ماست. اینکه دولت تصمیم به چه سیاست هایی می گیرد چیزی ست که با مذاکرات بعد از انتخابات مشخص خواهد شد.»

trond_giske_4535169a.jpg
Trond Gisker سخنگوی وزارت آموزش و پرورش نروژ

 سخنگوی وزارت آموزش –Trond Giske– ضمن اظهار اینکه از این پیشنهاد خانم «سیلوی لیستهاوگ» در آستانه ی انتخابات در پیش رو شگفت زده نشده است می گوید: «ما مخالف حجاب برای خردسالان هستیم ولی اینکه آن را ممنوع کنیم موضوع بزرگی ست و درست بهمین خاطر است که حزب پیشرفت همچنین ممنوعیتی را در طی این چهارسال مطرح نکرده بود.»

منابع و پیوندهای مربوط:

http://www.vg.no/nyheter/innenriks/sylvi-listhaug/frp-sylvi-vil-forby-barnehijab-i-skolen-seksualiserer-smaa-jenter/a/24104462/

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

4 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. احمد. كيا می‌گوید:

  عزيزان دولت نروژ باوركنيد اكثر غريب به ٩٩ درصد پناهندها دروغ ميگويند بعد از گرفتن ويزا به كشورشان مسافرت ميكنند و انواع خلافها را انجام ميدهند تازه به شما هم ميخندند
  وبسيار ناسپاس و نمكنشناسند و دروغگو من حاضرم پته همشون را بريزم و خودم پناهنده نيستم و دروغ در عمرم نگفتم
  زنده باد صداقت

  لایک

  1. ali می‌گوید:

   چه قدر برای شما متاسفم آقای کیا به خاطر نگرش بخل آمیز و حسد ورزتان..واقعا شما احتیاج فوری به مراجعه به روانپزشک به منظور از بین بردن این بخل و حسدتان هستین.

   لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.