تازه ترین آمار مهاجرت در نروژ

زیرآسمان نروژ: بر اساس تازه ترین اطلاعات منتشر شده از سازمان آمار نروژ SSB، تعداد 883,751 نفر بعنوان مهاجر و همچنین فرزندان جمعیت مهاجر که در نروژ متولد شده اند مجموعا جمعیت مهاجر نروژ را تشکیل داده اند که این میزان در قیاس با جمعیت در حدود 5,200,000 هزارنفری کشور یعنی 16.8 درصد از جمعیت فعلی نروژ که در حدود 13.8 درصد از آن سهم مهاجران و در حدود 3 درصد نیز سهم فرزندان بدنیا آمده مهاجران در نروژ است.

پیشینه مهاجرتی مهاجران نروژ از 221 کشور و مناطق مستقل دنیاست. صرفنظر از جمعیت متولد در نروژ با والدین مهاجر،بزرگترین جمعیت مهاجر نروژ را جمعیت لهستانی تباران با 97200 نفر تشکیل داده اند و لیتوانیایی تباران با 37600 نفر در رده دوم و مهاجران سوئدی تبار با 36300 نفر در رده سوم قرار دارند. مهاجران سومالیایی تبار با 28700 نفر در رده چهارم قرار دارند. بیشترین جمعیت افراد متولد در نروژ هم که والدین مهاجر داشته اند به کشور پاکستان(16700 نفر) تعلق دارد و پس از آن به کشورهای سومالی(12800نفر) و لهستان(11000نفر) مربوط می شود.

در نمودار زیر،ده گروه بزرگ مهاجر نروژ شامل جمعیت مهاجر و جمعیت متولد در نروژ با والدین مهاجر تا ابتدای ژانویه سال 2017 میلادی نشان داده شده است.

Figure 2. Immigrants and Norwegian-born to immigrant parents, by country bakcground. The ten largest groups, 1 January 2017. Absolute numbers

آمارمهاجران در شهر اسلو و سایر مناطق نروژ

تا ابتدای سال 2016 میلادی،شهر اسلو با جمعیت حدودی 666,800 نفردارای بزرگترین جمعیت مهاجر در نروژ بوده است که 166,400 نفر از آن را مهاجران و 50,900 نفر از آن را جمعیت متولد در نروژ با والدین مهاجر تشکیل می داده است که کل این جمعیت معادل 33 درصد از جمعیت کل شهر اسلو بوده است. این میزان جمعیت مهاجر در مناطق حومه شهر اسلو به بالای نرخ متوسط کشور یعنی 16.8 درصد میرسد. بیشترین جمعیت مهاجر یا جمعیت با پیشینه مهاجر در شهر اسلو نیز به مناطق Søndre Nordstrand, Stovner و Alna با نرخ بیش از 50 درصد تعلق دارد.

در شکل زیر،پراکندگی جمعیت مهاجر نروژ را در سرتاسر نروژ تا ابتدای سال جاری میلادی نشان داده شده است.

Figure 3. Immigrants and Norwegian-born to immigrant parents, in per cent of total population in municipality. 1 January 2017

مهاجران نروژ با پیشینه پناهندگی

تا اول ژانویه سال 2017 میلادی، تعداد 217,200 نفر در نروژ با پیشینه پناهندگی زندگی می کنند که این مقدار معادل 30 درصد از کل مهاجران نروژ و 4 درصد از کل جمعیت کشور است. بیشترین میزان مهاجر که با پیشینه پناهندگی در نروژ زندگی می کنند به کشور سومالی (27,624 نفر) تعلق دارد. پناهندگان از کشورهای عراق(20,818 نفر)،سوریه(19,943 نفر) و اریتره(19,250 نفر) در مکانهای بعدی قرار دارند. تعداد ایرانیانی که در نروژ با پیشینه پناهندگی زندگی می کنند هم تا ابتدای سال جاری میلادی در حدود 14,707 نفر بوده است.

chart(1).jpegهمچنین در حدود 57,200 نفر(26درصد) از کل جمعیت مهاجر با پیشینه پناهندگی در نروژ،از راه مهاجرت الحاق خانوادگی به اعضای خانواده خود در نروژ پیوسته اند که اتباع کشورهای سریلانکا،سومالی و عراق در صدر این فهرست قرار گرفته اند. اتباع کشور سوریه که در طی یکی دو اسل اخیر به نروژ پناهندگی شده اند،آمار مهاجرت خانوادگی آنها هنوز زیاد نیست که البته پیش بینی می شود در طی سالهای آتی افزایش قابل توجهی یابد. کمترین میزان مهاجرت خانوادگی هم به اتباع کشور بوسنی و هرزگوین تلعق دارد.

منابع:

https://ssb.no/en/befolkning/artikler-og-publikasjoner/30-per-cent-of-immigrants-have-refugee-background

https://www.ssb.no/en/befolkning/statistikker/innvbef/aar/2017-03-02#content

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.