تازه ترین آمار مهاجرت در نروژ

زیرآسمان نروژ: بر اساس تازه ترین اطلاعات منتشر شده از سازمان آمار نروژ SSB، تعداد ۸۸۳,۷۵۱ نفر بعنوان مهاجر و همچنین فرزندان جمعیت مهاجر که در نروژ متولد شده اند مجموعا جمعیت مهاجر نروژ را تشکیل داده اند که این میزان در قیاس با جمعیت در حدود ۵,۲۰۰,۰۰۰ هزارنفری کشور یعنی ۱۶.۸ درصد از جمعیت فعلی نروژ که در حدود ۱۳.۸ درصد از آن سهم مهاجران و در حدود ۳ درصد نیز سهم فرزندان بدنیا آمده مهاجران در نروژ است.

پیشینه مهاجرتی مهاجران نروژ از ۲۲۱ کشور و مناطق مستقل دنیاست. صرفنظر از جمعیت متولد در نروژ با والدین مهاجر، بزرگترین جمعیت مهاجر نروژ را جمعیت لهستانی تباران با ۹۷۲۰۰ نفر تشکیل داده اند و لیتوانیایی تباران با ۳۷۶۰۰ نفر در رده دوم و مهاجران سوئدی تبار با ۳۶۳۰۰ نفر در رده سوم قرار دارند. مهاجران سومالیایی تبار با ۲۸۷۰۰ نفر در رده چهارم قرار دارند.

بیشترین جمعیت افراد متولد در نروژ هم که والدین مهاجر داشته اند به کشور پاکستان (۱۶۷۰۰ نفر) تعلق دارد و پس از آن به کشورهای سومالی (۱۲۸۰۰نفر) و لهستان (۱۱۰۰۰نفر) مربوط می شود.

آمارمهاجران در شهر اسلو و سایر مناطق نروژ

تا ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی،شهر اسلو با جمعیت حدودی ۶۶۶,۸۰۰ نفردارای بزرگترین جمعیت مهاجر در نروژ بوده است که ۱۶۶,۴۰۰ نفر از آن را مهاجران و ۵۰,۹۰۰ نفر از آن را جمعیت متولد در نروژ با والدین مهاجر تشکیل می داده است که کل این جمعیت معادل ۳۳ درصد از جمعیت کل شهر اسلو بوده است. این میزان جمعیت مهاجر در مناطق حومه شهر اسلو به بالای نرخ متوسط کشور یعنی ۱۶.۸ درصد میرسد. بیشترین جمعیت مهاجر یا جمعیت با پیشینه مهاجر در شهر اسلو نیز به مناطق Søndre Nordstrand, Stovner و Alna با نرخ بیش از ۵۰ درصد تعلق دارد.

مهاجران نروژ با پیشینه پناهندگی

تا اول ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی، تعداد ۲۱۷,۲۰۰ نفر در نروژ با پیشینه پناهندگی زندگی می کنند که این مقدار معادل ۳۰ درصد از کل مهاجران نروژ و ۴ درصد از کل جمعیت کشور است. بیشترین میزان مهاجر که با پیشینه پناهندگی در نروژ زندگی می کنند به کشور سومالی (۲۷,۶۲۴ نفر) تعلق دارد. پناهندگان از کشورهای عراق (۲۰,۸۱۸ نفر)،سوریه (۱۹,۹۴۳ نفر) و اریتره (۱۹,۲۵۰ نفر) در مکانهای بعدی قرار دارند. تعداد ایرانیانی که در نروژ با پیشینه پناهندگی زندگی می کنند هم تا ابتدای سال جاری میلادی در حدود ۱۴,۷۰۷ نفر بوده است.

chart(1).jpegهمچنین در حدود ۵۷,۲۰۰ نفر(۲۶ درصد) از کل جمعیت مهاجر با پیشینه پناهندگی در نروژ، از راه مهاجرت الحاق خانوادگی به اعضای خانواده خود در نروژ پیوسته اند که اتباع کشورهای سریلانکا،سومالی و عراق در صدر این فهرست قرار گرفته اند. اتباع کشور سوریه که در طی یکی دو اسل اخیر به نروژ پناهندگی شده اند، آمار مهاجرت خانوادگی آنها هنوز زیاد نیست که البته پیش بینی می شود در طی سالهای آتی افزایش قابل توجهی یابد.  کمترین میزان مهاجرت خانوادگی هم به اتباع کشور بوسنی و هرزگوین تلعق دارد.

منابع و پیوندهای مربوط:

https://ssb.no/en/befolkning/artikler-og-publikasjoner/30-per-cent-of-immigrants-have-refugee-background

https://www.ssb.no/en/befolkning/statistikker/innvbef/aar/2017-03-02#content

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.