پدیده سرقت دوچرخه در نروژ

زیرآسمان نروژ: اگر در نروژ زندگی می کنید،حتما با پدیده ی «سرقت دوچرخه» بویژه در شهرهای بزرگ نروژ آشنا هستید. البته قابل ذکر است که این پدیده خیلی هم پدیده جدیدی نیست اما امری که کاملا بدیهی ست این است که با از میان برداشته شدن کنترل های مرزی معمول بواسطه پیمان مشترک شنگن و افزایش مهاجرت های کنترل نشده بویژه از مسیر کشورهای بلوک شرق اروپا به نروژ (بویژه از کشورهای رومانی و بلغارستان)، این پدیده اکنون به یک معضل بزرگ و در عین حال عادی برای نروژی ها و صدالبته برای مردمان سایر کشورهای مرفه اروپایی تبدیل شده است.

فراوانی این پدیده بویژه در فصل تابستان که فصل دوچرخه سواری در نروژ است به اوج خود می رسد و تقریبا پلیس نروژ بخاطر وجود باندهای مافیایی پرقدرت و مرموز پشت پرده این ماجرا،کار زیادی جز ثبت و ضبط ماجرا و قول پیگیری درآینده از دستش ساخته نیست. بر اساس آمار، سالانه در حدود ۱۵۰۰۰ دوچرخه از حدود ۲ میلیون دوچرخه موجود در کشور به سرقت می رود (البته به استثنای آنهایی که به پلیس هرگز گزارش نمی شوند). از سال ۲۰۱۰ میلادی تاکنون، آمار سرقت دوچرخه در نروژ بیش از ۲۴ درصد رشد داشته است.  بیشتر این دوچرخه ها در اماکن عمومی و در حالی که قفل شده اند نهایت ظرف ۱۰ تا ۲۰ ثانیه به سرقت می روند. شرکتهای بیمه نروژی در طی سالهای اخیر صدها میلیون کرون از این محل دچار خسارت شده اند.

بر اساس مشاهدات و مستندات موجود،بیشتر این سرقت ها توسط گازانبرهای بزرگ یا اهرم های قیچی شکل انجام می شوند. صرفنظر از اعضای باندهای تبهکاری کشورهای اروپای شرقی که بصورت برنامه ریزی شده مرتکب این سرقت ها می شوند، جمعیت معتاد و بی خانمان در نروژ سهم بزرگی در سرقت دوچرخه ها دارند. این دسته از افراد  بخاطر تامین هزینه های اعتیادشان،این دوچرخه ها را گاها بین ۵ تا ۱۰ درصد قیمت واقعی دوچرخه در بازارسیاه و بازارهای اجناس دسته دوم به فروش می رسانند. بخش قابل توجهی هم از دوچرخه های سرقت شده توسط باندهای تبهکاری به صورت قاچاقی به این کشورها منتقل می شود و بدین شکل دیگر هرگز کشف نمی شوند.

bike2.jpg

 ثبت دوچرخه در نروژ پس از خریداری

با توجه به اینکه معمولا بخش بسیار کوچکی از دوچرخه های به سرقت رفته کشف و به مالکان اصلی آنها بازگردانده می شوند(بطور متوسط در حدود ۲ درصد)،هوشمندانه است که اگر در نروژ مالک یک دوچرخه ارزشمند و گرانبها هستید، آن را بیمه کنید.

امروزه، شرکت های بیمه بسیاری برای این منظور در نروژ وجود دارند. بطور مثال، شما می توانید در اینجا تنها با پرداخت چند صد کرون برای چندین سال دوچرخه تان را بیمه کنید. پس از آن در صورتی که دوچرخه شما در طی این مدت به سرقت برود، می توانید هزینه کامل دوچرخه تان را از شرکت بیمه مربوطه دریافت کنید و همچنین در صورت کشف دوچرخه مسروقه تان، پلیس براحتی می تواند از راه شماره ثبت شده مالک آن را شناسایی کند. در صورتی که دوچرخه شما در این سازمان ثبت نشده باشد، پس از سرقت دوچرخه و گزارش به پلیس، امکان دریافت پول از شرکت بیمه مربوطه همچنان میسر است اما بایستی یک بخش از هزینه را بعنوان هزینه یا سهم خودی یا Egenandel خودتان متقبل شوید. این سهم خودی بسته به اینکه با چه شرکت بیمه ای قرارداد دارید می تواند بطور متوسط بین دو تا چهار هزارکرون متغیر باشد.

برخی توصیه های ایمنی

۱- تا جایی که ممکن است، دوچرخه تان را حتا برای توقف های کوتاه قفل کنید. قفل را ترجیحا به چرخهای عقب دوچرخه متصل کنید و قبل از قفل کردن کامل آن را از بین طوق و قاب اصلی دوچرخه بگذرانید. درصورتی که قفل را به جایی متصل می کنید، سعی کنید آن را به سازه های محکم و غیرقابل برشی متصل کنید که امکان سرقت به حداقل برسد.

bike3.jpg

۲- از قفل های ترجیحا U شکل و مقاوم و آهنی استفاده کنید. از خریداری قفل های ارزان قیمت پلاستیکی خودداری کنید. درصورت امکان و برای افزایش ضریب امنیتی، از ترکیب قفل های «یو»شکل و کابل (تصویر زیر) استفاده شود.

BikeLockUp_CabelUlock.jpg

۳- دوچرخه را ترجیحا در اماکنی که در آنها رفت و آمد زیاد و همچنین روشنایی مناسبی وجود دارد پارک و قفل کنید.

۴- به دوچرخه تان وسایل اضافه و تزیینات زیادی وصل نکنید تا موجب جلب توجه زیاد نشود. تا جایی که ممکن است آن را ساده و معمولی نگهدارید.

۵- اگر انباری یا پارکینگ شخصی دارید، دوچرخه تان را همیشه در آنجا نگه دارید. از قفل کردن دوچرخه در طول شب در محوطه ورودی ساختمان یا درب ورودی خانه خودداری کنید.

خریداری دوچرخه بصورت دسته دوم

یکی دیگر از راهکارهایی که برای در امان بودن از زیان های از دست دادن احتمالی دوچرخه تان وجود دارد، نخریدن دوچرخه نو و قیمتی تا حد امکان است. در نروژ، شما می توانید دوچرخه های کهنه و دسته دوم را از سایت «فین» در اینجا یا  از سایت حراجی پلیس نروژ در اینجا براحتی خریداری کنید.

خریداری دوچرخه نو

اگر هم قصد دارید به هر علتی یک دوچرخه نو خریداری کنید، فروشگاههای زیادی در نروژ برای این کار وجود دارد. در زیر به برخی از مهمترین آنها اشاره شده است. اگر هم قصد دارید در یک سایت مشخص، قیمت دوچرخه ها در فروشگاههای مختلف در سرتاسر نروژ را با هم مقایسه کنید به اینجا یا اینجا بروید.

https://www.xxl.no/sykkel/sykler/c/100200

https://www.gsport.no/sykkel-

https://bikeshop.no/

https://sport1.no/sykkel/

طنز: واکنش نروژی ها وقتی یک نروژی در روز روشن دوچرخه سرقت می کند!

2b08a3a1a4a6b4323b1fa1c2c19f7ccd.jpg

دوسال پیش روزنامه نروژی VG در یک برنامه طنز (و در عین حال جدی!) تلویزیونی واکنش مردم عادی در شهر اسلو نسبت به سرقت دوچرخه در روز روشن را به تصویر کشید. در این ویدئو که در اینجا قابل مشاهده است، یک جوان نروژی در روشنایی روز و درمقابل چشم مردم در خیابان اصلی شهر اسلو با یک گازانبر دوچرخه بارها اقدام به سرقت دوچرخه می کند اما از بین ۱۰۰ رهگذر بغیر از یک نفر، بقیه افرادی که شاهد چنین اتفاقی بودند در کمال ناباوری تقریبا هیچ واکنشی از خودشان نشان نمی دهند و حتی در برخی موارد به فرد سارق در بریدن قفل دوچرخه کمک هم می کنند! برخی از رهگذران در مصاحبه های بعد از این اتفاق اظهار می کنند که چون فرد سارق یک فرد نروژی الاصل و سفید پوست بوده، امکان سرقت را تقریبا بعید دانسته اند و بهمین خاطر واکنش بازدارنده ای از خودشان نشان ندادند! نکته ای که در جای خودش بسیار قابل تامل است.

منابع و پیوندهای مربوط:

http://www.vg.no/forbruker/forbruker/saa-lett-er-det-aa-stjele-en-sykkel/a/23496531

https://bikemember.no/en/services

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

4 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. مبين می‌گوید:

  سلام دوست عزيز خسته نباشي
  مي خواستم بدونم نروژ بهتر است براي زندگي يا فنلاند ممنون مي شم
  مبين رافعي هستم
  ممنونم از مطالب جالب و مفيد شما

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.خیلی بستگی به عوامل مختلفی از جمله شرایط و معیارها و اهداف هر فرد دارد.این یک پرسش خیلی کلی ست و نمی توان بدون پیش فرض نظر خاصی داد.نروژ و فنلاند هر دو جزو کشورهای مرفه شمال اروپا هستند.هر دو کشور آب و هوای سردسیری دارند.زبان هر دو کشور متفاوت از هم هست.واحد پولی هم همینطور

   لایک

 2. Sorrow می‌گوید:

  کشورهای اورپایی هر چی میکشند ، از سر مهاجر و پناهندست (نه همه البته)
  دوستی میگفت برای خرید مبل به بازاری رفته ، یه مدل دیده خوشش اومده ، حواس فروشنده که پرت شده ، زده یه قسمت مبل رو پاره کرده که روش سر خرابی تخفیف بگیره
  ناموسا از این کارا نکنید !!

  لایک

 3. محمد می‌گوید:

  خب معلومه که رهگذر این دزدی رو جدی نمیگیره از یه نروژ سفید پوست اصیل استفاده کردن خب همینطور که مردم بهشون جواب دادن اصلا فکر نمیکردن که کسی که وضعیت مالیه خوب یا نسبتا خوب و مناسبی داره دوچرخه دزدی کنه بهتر بود از یه خارجی که سر و وضع خوبی هم نداره برای این آزمایش استفاده میکردن

  لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.