پیشنهاد افزایش مدت زمان لازم برای حق شهروندی نروژ در راه پارلمان

زیرآسمان نروژ: «سیلوی لیستهاوگ» -وزیر مهاجرت و رهبر حزب پیشرفت نروژ- در صفحه شخصی فیسبوکش از ارائه پیشنهادش برای افزایش مدت زمان لازم جهت دریافت حق شهروندی(سیتیزن شیپی) در نروژ از ۷ سال کنونی به ۱۰ سال خبر داد. این طرح پیشنهادی رسما توسط وزارت عدالت و امور اضطراری کشور مطرح شده و قرار است بزودی به پارلمان نروژ ارائه شود.  گفتنی ست در سال ۲۰۱۰ میلادی هم حزب پیشرفت نروژ پیشنهاد افزایش مدت زمان زندگی لازم برای دریافت شهروندی نروژ را مطرح کرده بود که در آن زمان نتوانست در پارلمان نروژ به تصویب نهایی برسد.

sylvi citizenship.JPG

بر اساس این طرح پیشنهادی، همچنین برای همسر یا شریک زندگی ثبت شده یا همزی با فرد شهروند نروژ، پیشنهاد افزایش مدت زمان لازم جهت دریافت حق شهروندی یا سیتیزن شیپی در نروژ از ۳ سال کنونی به ۵ سال مطرح شده است. بعلاوه، برای افراد زیر ۱۸ سال که به نروژ می آیند، این مدت زمان لازم از ۵ سال کنونی به ۷ سال و برای پناهندگان از ۷ سال کنونی به ۹ سال پیشنهاد شده است. برای افرادی هم که در نروژ سابقه محکومیت و زندان دارند، پیشنهاد افزایش مدت زمان لازم به دستکم ۳ سال و نهایتا تا ۳۷.۵ سال مطرح شده است.

بر اساس اطلاعات سازمان آمار نروژ SSB در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱۳۷۰۰ نفر در نروژ موفق به دریافت حق شهروندی شدند که در مقایسه با آمار سال پیش از آن از افزایش ۱۳۰۰ نفری خبر می دهد.بر این اساس، بیشترین ملیت هایی که ملیت نروژی کسب کرده اند به ترتیب اتباع کشورهای اریتره(۱۹۰۰نفر)، سومالی(۱۲۰۰نفر)، افغانستان(۱۰۰۰نفر) و عراق(۸۰۰نفر) بوده اند.

هرچند اطلاعات سازمان آمار نروژ نشان می دهد که با اینحال تعداد بسیار کمی از کل جمعیت مهاجر نروژ هستند که پس از ۷ سال برای حق شهروندی نروژ اقدام می کنند. در سال ۲۰۱۳ میلادی، تنها ۴ درصد از جمعیت مهاجران نروژ پس از ۷ سال برای دریافت سیتیزن شیپی نروژ اقدام کردند که در مقایسه با مقدار ۱۳.۳ درصدی سال ۱۹۹۶ میلادی کاهش چشمگیری را نشان می دهد. افزایش مهاجرت های کاری وعدم تمایل مهاجران اروپایی تبار و امریکایی به دریافت حق شهروندی نروژی و قانون منع دوتابیعتی در نروژ (به استثنای برخی معافیت ها از جمله شهروندان ایرانی تبار که بواسطه قانون موجود در ایران،می توانند همچنان تابعیت ایرانی خود را حفظ کنند) از مهمترین دلایل این کاهش عنوان شده اند.

پانوشت: با توجه به نزدیک بودن انتخابات پارلمانی نروژ(روز یازدهم سپتامبر سال جاری میلادی)،بنظر میرسد حزب پیشرفت در نروژ -که به سیاست های محدود کننده ضدمهاجرتی شهرت خاصی دارد- با انتشار این خبر به دنبال جذب هرچه بیشتر رای دهندگان به سیاست های مهاجرتی اش در انتخابات پیش روست. در حال حاضر،از ۱۶۹ کرسی موجود در پارلمان نروژ،۲۹ کرسی در اختیار این حزب قرار دارد و ۴۸ کرسی هم در اختیار حزب حاکم پارلمان یعنی حزب دست راستی ها(محافظه کاران) که رهبری آن را «ارنا سولبرگ» (نخست وزیر نروژ) برعهده دارد قرار دارد.ائتلاف این دو حزب از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون هسته اصلی دولت نروژ را تشکیل داده است.

منابع و پیوندهای مربوط:

http://m.nettavisen.no/politikk/listhaug-vil-stramme-inn-vilkarene-for-a-fa-norsk-statsborgerskap/3423357305.html

https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/strengere-krav-for-a-fa-norsk-statsborgerskap

http://norwaytoday.info/news/listhaug-will-tighten-conditions-norwegian-citizenship/

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.