آشنایی با خطوط فکری وزیر مهاجرت نروژ

زیرآسمان نروژ: «سیلوی لیستهاوگ » Sylvi Listhaug وزیر امور مهاجرت و همگرایی نروژ- از دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی در این سمت مشغول به کار شده است. وی که از سالهای دوران نوجوانی خودش(از سال ۱۹۹۸ میلادی) عضو حزب «پیشرفت»  یا Fremskrittspartiet است به طرح سیاست های مهاجرستیزانه اش در نروژ شهرت خاصی دارد.

سیاست های مهاجرستیزانه وی بیشتر اشاره به سیاست های محدودیت کننده ای دارد که دولت نروژ در جهت جلوگیری از افزایش بی رویه پناهجویان و مشکلات دولت در روند اسکان و تامین مخارج زندگی پناهجویان و نیز روند همگرایی مهاجران با ارزشها و معیارهای فرهنگی و اجتماعی جامعه نروژ سالهاست که با آنها دست و پنجه نرم می کند.

قابل ذکر است که اداره مهاجرت نروژ در طی یکی دوسال اخیر، با افزایش قابل توجه سیاست های سخت گیرانه مهاجرتی و افزایش کنترل مرزها بویژه مرز شمالی با کشور روسیه،برای نخستین بار پس از دهه نود میلادی، رکورد کمترین میزان پناهجو در طول یکسال را شکست. در این مطلب، تلاش داریم که با خطوط فکری و تصمیمات مهم وزیر مهاجرت نروژ از ابتدای انتسابش تاکنون بیشتر آشنا شویم.

خطوط فکری وزیر مهاجرت نروژ در زمینه مهاجرت

خانم لیستهاوگ در طی سالهای اخیر در حدود ۴۰ تغییر در قانون پناهندگی پیشنهاد کرده است که در صورت تصویب آنها در پارلمان نروژ، منجر به یک کاهش شدید در حقوق اجتماعی خواهد بود که پیشتر به پناهندگان داده می شد. مهمترین این تغییرات پیشنهادی در زمینه مهاجرت عبارتند از:

۱- تغییر در روند مهاجرت و الحاق اعضای خانواده پناهجویان در نروژ بدین معنا که پناهندگان پیش از درخواست پیوستن اعضای خانواده باید چهار سال صبر کنند و باید نشان بدهند که شاغل با درآمد کافی مشخص شده (در حدود ۲۴۰ هزارکرون در سال) هستند و یا در سیستم آموزش محلی مشغول آموزش هستند. درحال حاضر، پیشنهاد شرط حداقل چهارسال انتظار برای خانواده پناهجویان توسط اکثریت در پارلمان نروژ رد شده است.

۲- دریافت اقامت دائمی فقط پس از ۵ سال امکان داشته باشد.در حال حاضر،این زمان ۳ سال است. همچنین، اداره ای  برای صدور مجوز اقامت موقت به پناهجویان ایجاد شود که این مجوزها جایگزین مجوزهای اقامت دائم می شوند، که ممکن است فقط پس از گذشت ۵ سال صادر شود. درحال حاضر، این پیشنهاد نتوانسته در پارلمان نروژ رای اکثریت را به خود جذب کند اما شرط داشتن درآمد کافی برای دریافت اقامت دائمی از ماه سپتامبر سال جاری میلادی قابل اجرا می شود.

۳- دولت کارت ها یا کوپن های پرداختی را صادر کند تا به عنوان یک روش برای پرداخت حقوق پناهندگان بکار برود تا مانع از ارسال و انتقال پول شود.

۴-  قوانین مهاجرت برای مهاجرانی که در نروژ مرتکب جنایت می شوند سخت گیرانه تر شود و با آنها با «حداقل تحمل» برخورد قانونی شود.

۵- در مواردی که ثابت شود که فرد پناهنده با کشور متبوع خودش رابطه صلح آمیزی دارد،راهکاری برای سلب اقامت وی در نظر گرفته شود.

۶- برای دریافت اقامت دائمی نروژ،شرط یادگیری زبان نروژی در سطح گفتاری به لیست شرایط اضافه شود.در حال حاضر،این پیشنهاد بصورت قانون درآمده است.

۷- شرایطی فراهم شود که روند اخراج از کشور برای پناهجویانی که هیچ دلیلی برای پناهنده شدن در نروژ ندارند سریعتر انجام شود.

۸-  تا حد امکان به پناهندگان اقامت موقت داده شود تا امکان الحاق اعضای خانواده براحتی قابل انجام نباشد.درحال حاضر،بسیاری از پناهندگان از کودکان بعنوان سپربلا استفاده می کنند تا شرایط الحاق سایر اعضای خانواده شان هم فراهم شود.

۹- به پناهنجویان زیرسن ۱۸ سال تا زمان رسیدن به هجده سالگی اقامت موقت داده شود تا در آن زمان با توجه به شرایط فرد بزرگسال، تصمیم گیری جدیدی برای نوع اقامت شان انجام شود.این پیشنهاد تاکنون نتوانسته رای اکثریت را در پارلمان بدست بیاورد.

خطوط فکری وزیر مهاجرت نروژ در سایر زمینه های اجتماعی و سیاسی

 لیستهاوگ همچنین معتقد است که افراد سالمند در نروژ بایستی این حق را داشته باشند که در موسسات خصوصی نگهداری از سالمندان با بودجه تماما دولتی نگهداری شوند. وی همچنین مخالف ازدواج همجنسگرایان و خواهان تغییر این قانون در نروژ است. در زمینه سیاست خارجی هم یکی از طرفداران پروپاقرص دولت اسرائیل است.  وزیر مهاجرت نروژ بیشتر خودش را یک محافظه کار اجتماعی و یک آزادیخواه اقتصادی می داند.

برخی از مهمترین اخبار جنجالی وزیر مهاجرت نروژ در سطح رسانه ها  

ماجرای خوردن گوشت خوک و نوشیدن الکل

sylvi lishaug.JPG

ماجرا از این قرار بود که در ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی، خانم لیستهاوگ در جریان کنفرانسی در زمینه مهاجرت در صفحه شخصی فیسبوکش نوشت:

«Jeg mener de som kommer til Norge må tilpasse seg samfunnet vårt. Her spiser vi svin, drikker alkohol og viser ansiktet vårt. Man må innrette seg etter de verdier, lover og regler som er i Norge når man kommer hit. Lik og del!»

“Here we eat pork, drink alcohol and show our face. You must abide by the values, laws and regulations that are in Norway when you come here. Like and share!”

برگردان فارسی: ما در اینجا گوشت خوک می خوریم، الکل می نوشیم و صورتمان را نشان می دهیم. هرشخصی در زمانی که به اینجا می آید، بایستی از ارزشها، قوانین و مقرراتی که در نروژ هستند پیروی کند.

پس از انتشار این پست فیسبوکی بود که وی با سیل واکنشها و انتقادات مواجه شد. اما اندکی بعد، خانم لیستهاوگ در یک پست جداگانه در صفحه فیسبوکش نوشت که:

I dag har det nærmest gått sport i misforstå meg. Men sånn er det. Det er ikke første gang Jeg mener selvsagt ikke at noen skal tvinges til å drikke alkohol eller spise svinekjøtt. Det jeg sa i Dagbladet er at jeg forventer at når man kommer til Norge, så innretter man seg til det norske arbeidsmarkedet. Det gjelder at man må tåle å servere svinekjøtt om man skal jobbe på restaurant, eller servere alkohol om man jobber på et utested. På samme måte som man ikke møter opp med joggebukse og caps på jobbintervju, må man tenke over hvordan man kler seg for å få jobb.

You misunderstand me, but that’s the way it is. Not for the first time. I mean, of course they should not be forced to drink alcohol or eat pork. What I said is that I expect when you come to Norway, to align yourself with the Norwegian labor market. It’s about how one must endure serving pork if you will be working in a restaurant, or serve alcohol if you work at a piano bar. And in the same way, you don’t turn up in sweatpants and caps on a job interview, you have to think about how to dress to get a job.”

برگردان فارسی: «شما منظور من را اشتباه برداشت کردید اما این چیزی که هست. اولین بار هم نیست. منظور من البته این نبود که آنها باید مجبور به نوشیدن مشروبات الکلی یا خوردن گوشت خوک شوند. آن چیزی که من گفتم این بود که من انتظار دارم وقتی شما به نروژ می آیید، خودتان را با بازار کار نروژی هماهنگ و سازگار کنید. اینکه چگونه یک نفر اگر در یک رستوران کار می کند، باید سرو گوشت خوک را تحمل کند یا اگر در یک بار کار می کند، چگونه مشروبات الکی سرو کند و درست به همین شکل، در جریان یک مصاحبه شغلی با کلاه اسپرت و شلوار راحتی حاضر نشود و کمی فکر کند که چگونه در یک مصاحبه لباس بپوشد.»

ماجرای انداختن خود به دریا

یکی دیگر از ماجراهای جنجال برانگیزی که برای خانم وزیر امور مهاجرت نروژ پیش آمده بود؛ ماجرای به آب انداختن خودش در دریای مدیترانه جهت ابراز همدردی و آشنایی بیشتر با روند نجات پناهجویانی بود که بی محابا به آب می زنند و جانشان را در راه مهاجرت در کف دست می گیرند. خانم لیستهاوگ در ماه آپریل سال گذشته میلادی و در جریان یک دیدار رسمی از یک مرکز پناهندگی در جزیره ای در یونان در حالیکه یک لباس مخصوص نجات نارنجی رنگ پوشیده بود، خودش را به آب دریای مدیترانه می اندازد و برای چند دقیقه ای شناور روی آب می ماند.

اما این پایان داستان نبود چونکه پس از این اقدام، بسیاری در شبکه های اجتماعی و در سطح رسانه ها این اقدام نمادین خانم وزیر را به سخره گرفتند و آن را یک قیاس نامناسب و غیرواقعی و حتا ریاکارانه قلمداد کردند. عده ای به وی گفتند که چون خودش را در یک لباس نجات قرار داده بود و از آنجایی که مهاجران چنین امکانی ندارند،این اقدام غیرقابل قیاس است یا اینکه همانطوری که در زیر مشاهده می کنید، فردی از حزب چپ نروژ در شبکه توییتر به وی پیشنهاد کرده است که پنجره ها را باز کند تا متوجه احساس افراد بی خانمان شود! برخی دیگر هم به وی پیشنهادات مشابهی را دادند که چند دقیقه چشمانش را ببندد تا احساس افراد نابینا را درک کند یا اینکه چند دقیقه روی صندلی بنشیند تا احساس افراد معلول حرکتی را درک کند!

sylvi listhaug water2.JPG

sylvi listhaug water.JPG

اما واکنش خانم وزیر در ارتباط با این ماجرا بدین شکل بود که وی در صفحه فیسبوکش نوشت: «از من سوال شد که اگر مایل هستم ببینم که آنها چگونه کار می کنند و عملیات امداد در دریا را انجام می دهند و من از آن لذت بردم. این یک تجربه بود که ببینم چگونه قهرمانان نروژی ما با به خطر انداختن جانشان کارشان را انجام می دهند. من به تلاش آنها افتخار می کنم. فقط در همین قایق،آنها بیشتر از ۳۰۰۰ نفر را از غرق شدگی نجات دادند.»

sylvi listhaug water3.JPG

:منابع و پیوندهای مرتبط

https://www.aftenposten.no/norge/politikk/Listhaug-Her-i-Norge-spiser-vi-svin_-drikker-alkohol-og-viser-ansiktet-vart-607005b.html

https://www.aftenposten.no/norge/politikk/i/4PrJR/Listhaug–De-storste-forkjemperne-for-kvinners-likestilling-er-na-de-feigeste

http://www.dagbladet.no/nyheter/sylvi-listhaug—du-kan-ikke-stille-opp-i-nikab-pa-jobb/63969124

http://www.telegraph.co.uk/news/2016/04/22/norway-minister-ridiculed-online-after-floating-in-the-mediterra/

صفحه فیسبوک وزیر مهاجرت نروژ

http://www.vg.no/nyheter/innenriks/solberg-regjeringen/her-er-listhaugs-innstrammingsforslag/a/23587327/

https://www.aftenposten.no/norge/politikk/Kun-3-av-Regjeringens-40-innstramningsforslag-har-fatt-nei-pr-i-dag-9294b.html

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

2 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.