خودروهای برقی در نروژ

زیرآسمان نروژ: نروژ یکی از کشورهای پیشرو دنیا در زمینه استفاده از خودروهای برقی در ناوگان حمل و نقل ملی محسوب می شود. قرار است تا سال ۲۰۲۵ میلادی، فروش تمامی خودروهای دیزلی در نروژ ممنوع شود تا بدین ترتیب انتشار گازهای آلاینده خودروهای جدید در این کشور شمالی اروپا به صفر برسد.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید، کشور نروژ(با توجه به جمعیت ۵ میلیونی اش) از نظر میزان فروش خودروهای برقی در اروپا در صدر قرار دارد و در دنیا پس از چین،امریکا و ژاپن در رده چهارم قرار دارد.در ماه ژانویه سال جاری میلادی، سهم فروش خودروهای برقی و هیبریدی در نروژ به رکورد ۳۷.۵ درصد از کل خودروهای به فروش رسیده در کشور رسید که رکورد قابل توجهی بشمار می رود. بر اساس گزارشها در حال حاضر در حدود ۲۴ درصد از خودروهای در حال تردد در نروژ از نوع برقی یا هیبریدی هستند.

Top_PEV_global_markets_stock_Dec_2016.png

نکته مهمی که استفاده از خودروهای برقی در نروژ را از سایر کشورهای جهان متمایز کرده است، منبع تمیز و پاک تامین انرژی الکتریسیته موردنیاز جهت شارژ باتری های خودروهای برقی ست. در نروژ و به لطف وجود منابع فراوان طبیعی آبی،بالغ بر ۹۸ درصد برق مصرفی در نیروگاه‌های برق‌آبی (انرژی ذخیره شده پشت سدهای آبی) تولید می‌شود (با وجود اینکه نروژ از نظر سوخت فسیلی غنی است و این کشورهفتمین تولیدکننده‌ی نفت و سومین صادرکننده‌ی گاز جهان است) اما بطور مثال، در آمریکا، ۹۴ درصد این انرژی را از شبکه‌ برقی می‌گیرند که نیروی آن با سوزاندن سوخت های فسیلی(عموما زغال سنگ یا گاز) تامین می‌شود که با منطق استفاده از خودروهای برقی یعنی کاهش میزان دی اکسید کربن در هوا در تضاد است.

متداولترین خودروهای برقی موجود در بازار خودرو نروژ

elbiler i norge.JPG

elbiler i norge2.JPG

پرفروش ترین و گرانترین خودروهای برقی در نروژ

از بین خودروهای برقی معرفی شده در بالا،خودرو ژاپنی نیسان مدل لیف Leaf که در سال ۲۰۱۱ میلادی وارد بازار خودرو نروژ شد با حدود ۳۰ هزار فروش در سرتاسر کشور تا بهار سال جاری میلادی، بعنوان پرفروش ترین خودرو برقی نروژ شناخته شد.قیمت نو این خودرو(۲۰۱۷) در حدود ۲۴۰ هزارکرون نروژ(۲۸هزاردلار) است اما مدلهای سال ۲۰۱۳ با قیمت پایه ۱۰۰ هزارکرون (حدودا ۱۲ هزاردلار) هم قابل خریداری هستند. در میان گرانترین خودروهای برقی هم خودرو آمریکایی «تسلا» Tesla مدل «ایکس» X با قیمت حدودی هفتصد هزار تا یک میلیون کرون(حدودا بین ۸۲ تا ۱۰۰ هزار دلار بسته به مدل و آپشن های خودرو) یکی از گران قیمت ترین هاست که با توجه به قیمت بالای آن و در نتیجه میزان درآمد نسبتا بالای خریداران آن، اخیرا بحث هایی در سطح رسانه های نروژ برای بررسی محرومیت این خودرو از مزایای خودروهای برقی مطرح شده است. برای بررسی قیمت روز تمامی خودروهای برقی می توانید به اینجا بروید.

بیشینه مسافت قابل پیمودن با یکبار شارژ باتری

از نظر میزان مسافت قابل پیمودن با یکبار شارژ، خودوری تسلا مدل S 90D  با نهایت ۴۵۰ کیلومتر در صدر جدول قرار دارد. البته این حداکثر مسافت بسته به شرایط آب و هوایی، محل رانندگی(درون شهری یا برون شهری)، میزان استفاده از سیستمهای سرمایشی و گرمایشی، سرعت متوسط خودرو و برخی عوامل دیگر قابل کاهش است.

elbil km.JPG

مزایای داشتن خودرو برقی در نروژ

در حال حاضر، مزایای خریداری و استفاده از خودروهای برقی در نروژ در مقایسه با سایر خودروهای سوخت فسیلی چشمگیر است. این مزایا عمدتا شامل موارد زیر می شوند:

۱- معافیت از پرداخت مالیات ثبت خودرو یا engangsavgift

۲- معافیت از پرداخت مالیات یا Moms فروش خودرو که بسته به وزن و میزان انتشار آلاینده های خودرو متغیر است

۳- معافیت از پرداخت هزینه ورود به محدوده ی طرح ترافیک(bomavgift) 

download.jpg

البته بر اساس تازه ترین قراردادی که بین شهرداری شهر «اسلو» و منطقه حومه «آکشهوس» تنظیم شده است، قرار است از ماه مارچ سال ۲۰۱۹ میلادی،خودروهای برقی و هیبریدی(به استنثنای خودروهای هیدروژنی) برای عبور از مناطق طرح ترافیک در ساعات غیرپیک، هر بار ۵ کرون و در ساعات پیک هر بار ۱۰ کرون پرداخت کنند. این مبلغ همچنان در مقایسه با ۴۹-۵۹ کرون هزینه جاری طرح ترافیک برای خودروهای غیربرقی اندک به حساب می آید.

۴- بهره مندی از حق پارکینگ رایگان در پارکینگ های بخش دولتی (kommunal gateparkering).  پارک کردن در ایستگاههای پارکینگ بخش خصوصی از جمله Qpark یا EasyPark و غیره مشمول این معافیت نمی شود.

Image result for elbil parkering

۵- تردد آزاد از مسیرهای ویژه عبور تاکسی و اتوبوس در مناطق درون و برون شهری(در ساعات پیک ترافیکی، مشروط به داشتن یک سرنشین بغیر از راننده).

۶- معافیت از پرداخت هزینه ی عبور از برخی تونل های برون شهری و هزینه ی ورودی به  کشتی ها .

Image result for ferje elbil gratis

مالکان خودروهای برقی در نروژعلاوه بر مزایا و یارانه های دولتی که از سوی دولت نروژ دریافت می کنند، از دیگر مزایای خودروهای برقی هم بهره مند می شوند.مزایایی همچون:

۷- کمک به کاهش آلودگی هوا و گازهای گلخانه ای که امروزه مهمترین و اصلی ترین سیاست تولید خودروهای برقی در دنیاست.

۸- کمک به کاهش آلودگی صوتی و کاهش سروصداهای ناشی از تردد خودرو به دلیل استفاده از باتری. این خصوصیت ویژه خودروهای برقی علاوه بر ایجاد آرامش خاطر برای راننده یا سرنشینان خودرو، موجب سهولت در رفت و آمد و ایجاد یک فضای بسیار بی سر و صدا در محیط نیز می شود که بسیار دلپذیر است. تنها علامتی که شاید موجب شود وجود یک خودروی برقی را در نزدیکی خود احساس کنید، صدای حرکت لاستیکها روی سطح جاده است که البته برای رانندگان خودروهای برقی به منزله احتیاط بیشتر در رانندگی بویژه در مناطق مسکونی و پر رفت و آمد است.

۹- برخورداری از لذت رانندگی با خودروهای برقی که دارای خصوصیت منحصر بفرد و استثنایی «شتاب آنی» هستند بدان معنا که به دلیل نبود سیستم احتراق و سوخت، شتاب خودرو بصورت مستقیم از گشتاورآنی تولید شده توسط نیروی ذخیره شده در باتری بدست می آید که لذت رانندگی با این خودروها را صد چندان می کند.

۱۰- نداشتن هزینه تعمیرات و نگهداری موتوری شامل تمامی هزینه های مربوط به بخش پیشرانه خودرو. قابل ذکر است که مهمترین هزینه مربوط به خودروهای برقی، هزینه تعویض باتری های خودرو پس از حدود ۵ تا ۸ سال (البته در صورت لزوم) است که هزینه حدودی آن بطور متوسط ۱۵ تا ۲۰ هزار کرون (۱۸۰۰ تا ۲۴۰۰ دلار) خواهد بود.

شارژ خودروهای برقی در نروژ

شارژ خودروهای برقی در نروژ به اشکال مختلفی و براحتی هر چه تمامتر قابل انجام است. گزینه اول، استفاده از ایستگاههای شارژ رایگان دولتی در سطح شهر و جاده هاست که برای آن همراه داشتن کابل شارژ معمولی (برق متناوب ACشهری) که معمولا همراه با خودروست کافیست. مدت زمان شارژ از این طریق بسته به نوع خودرو و نوع باتری مورد استفاده خودرو متغیر است اما بطور متوسط برای بیشتر خودروهای برقی به ازای هر یکساعت،۱۰درصد شارژ دریافت خواهید کرد. این بدان معناست که برای شارژ کامل خودرو بطور متوسط به حدودا ۱۰ساعت زمان نیاز است که البته برای طی مسیرهای داخل شهری، کمتر پیش می آید که نیازی به شارژ کامل خودرو داشته باشید.

Image result for elbil lading hjemme

گزینه دوم، استفاده از ایستگاههای شارژ سریع (عموما در طی ۲۰ دقیقه به ۸۰ درصد شارژ می رسید) که با برق جریان مستقیم DC کار می کنند و پولی هستند. هزینه شارژ از طریق این ایستگاههای شارژ سریع بسته به شرکت ارائه کننده خدمات متغیر است اما بطور متوسط ۲.۵ کرون در هر دقیقه است که مبلغ ناچیزی در مقایسه با نرخ فروش بنزین یا دیزل در نروژ است که بطور متوسط ۱۵ کرون در هر لیتر است. این گزینه برای زمان هایی که عجله دارید و یا در سفر برون شهری هستید و زمان برایتان مهم است، بهترین گزینه خواهد بود.

epcple2rdn.jpg

گزینه سوم، شارژ خودرو در محل زندگی تان از راه نصب دستگاه شارژ در پارکینگ سربسته  یا گاراژ منزل تان است (البته به شرطی که دارای پارکینگ خصوصی با شرایط فنی لازم باشید). هزینه نصب و راه اندازی ایستگاه شارژ از این طریق بین ۱۰ تا ۱۵ هزارکرون خواهد بود.مزیت این گزینه نسبت به گزینه های پیشین این است که می توانید دیگر نگران پیدا کردن جای خالی شارژ نباشید یا اینکه با خیال راحت زمانی که می خوابید، خودروی خودتان را به شارژ بزنید تا صبح روز فردا با شارژ کامل به سر کار بروید.

ff70d590-02fc-4654-b877-3e4ada321dc0.jpg

گزینه چهارم،شارژ خودرو در نزدیکی مجتمع های مسکونی ست. در صورتی که در یکی از مناطقی زندگی می کنید که دارای همسایگان زیادی هستید، معمولا مجتمع های مسکونی  Boresttslag محوطه ای را برای شارژ خودروهای برقی ساکنان آن منطقه در نظر می گیرند که می توانید از آنها در طول روز یا شب بصورت رایگان استفاده کنید.

Image result for Borettslag lading

گزینه های دیگر برای شارژ خودرو برقی در نروژ

بسیاری از شرکت های دولتی و خصوصی در نروژ برای کارمندان خود که از خودروهای برقی(باتری) یا هیبریدی(ترکیب باتری و سوخت فسیلی) استفاده می کنند،پارکینگ های اختصاصی برای شارژ رایگان خودرو در نظر می گیرند. همچنین، در بسیاری از مراکز خرید در نروژ از جمله در پاساژهای بزرگ و مراکز خرید درون شهری و برون شهری، ایستگاههای ویژه ای برای شارژ خودروهای برقی در نظر گرفته شده است. این بدان معناست که در زمانی که بطور مثال در مراکز خرید وقت خود را می گذرانید، خودروی شما همزمان در حال شارژ شدن است.

Image result for storo storsenter elbil lading

در حاشیه:  قطعا مزایا و سوبسید های دولتی درنظرگرفته شده برای خودروهای برقی در نروژ همانند سایر کشورها، برای همیشه وضع نشده اند و نمی شوند و به مرور زمان با افزایش تعداد خودروهای برقی در چرخه حمل و نقل کاهش می یابند و یا به تدریج حذف می شوند. این سیاست های دولتی در واقع در جهت ایجاد انگیزه های لازم برای خریداران خودرو برای تحقق یک حرکت سبز به سمت یک تحول بزرگ در چرخه حمل و نقل در جهت حفظ محیط زیست و استفاده هرچه بیشتر از انرژی های پاک و نو وضع شده اند اما چیزی که در پایان بسیار مهم و ارزشمند است این است که چگونه شهروندان یک کشور با احترام با این تحول بزرگ تعامل می کنند و با استقبال از این انقلاب صنعتی و خریداری هر چه بیشتر خودروهای سبز در یک تعامل برد-برد شرکت می کنند و بدین ترتیب به نسل های آینده خود هم این امکان را می دهند که بتوانند از رانندگی پرآرامش در یک آب و هوای پاک بهره مند شوند.

 منابع و پیوندهای مربوط:

https://elbil.no

آشنایی با نرخ جرایم رانندگی در نروژ

راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی در نروژ

راهنمای خرید/فروش/کرایه خودرو در نروژ

پرفروش ترین خودروها در نروژ در سال 2017 میلادی

رکورد کمترین میزان مرگ و میر سوانح رانندگی در نروژ

نگاهی به آمار مرگ و میر جاده ای در نروژ

اتوبوس های خودران در نروژ

خودروهای برقی،نیمی از بازار فروش خودرو در نروژ

نوآوری افزایش ظرفیت باتری ها توسط محققان نروژی

برخی ویدیوهای مرتبط:

چگونه دولت نروژ خودروهای برقی را غیرقابل مقاومت ساخت؟

چگونه خودروهای برقی جاده های نروژ را به تصرف خود درآوردند؟

انقلاب خودروهای برقی در نروژ

بیشتر در مورد خودروهای برقی بدانیم

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

20 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.