نحوه اقدام برای دریافت مجوز کار در نروژ (ویژه پزشکان،پرستاران، دندانپزشکان وداروسازان)

در

زیرآسمان نروژ: در بسیاری از کشورهای اروپایی و از جمله در نروژ،برخی از مشاغل جزو مشاغل خاص و کنترل شده محسوب می شوند که برای کار کردن تحت عنوان آنها به «مجوز رسمی کار» یا Authorization از سوی سازمانهای دولتی مربوط به آن صنوف شغلی نیاز است. مشاغل مربوط به بخش بهداشت و درمان در نروژ جزو این مشاغل کنترل شده هستند که شرایط ورود به آنها بویژه برای خارجی ها آسان نیست. این یعنی آنکه بطور مثال،یک پزشک یا یک پرستار که در ایران دانش آموخته شده و یا احیانا شاغل است،نمی تواند بطور مستقیم در همان رده شغلی در نروژ مشغول به کار شود بلکه بایستی ابتدا برای مجوز کار در نروژ اقدام کند تا پس از طی تمامی مراحل بررسی مدارک و ارائه مدارک تکمیلی،بتواند با داشتن مجوز کار در مراکز درمانی نروژ تقاضای کار بدهد.

گزارشها نشان می دهند که نروژ در طی سالهای اخیر با کمبود شدید نیروی انسانی در بخش بهداشت و درمان خود مواجه شده است.بسیاری از پرسنل پرستار در نروژ در طی سالهای اخیر از کشور دوست و همسایه یعنی سوئد و یا از برخی کشورهای آسیای دور همچون «فیلیپین» به نروژ آمده اند و پس از گذراندن مراحل و آموزشهای لازم در مراکز درمانی نروژ مشغول بکار شده اند.

helsedirektoratet_logo.png

دراین مطلب،مروری کوتاه می کنیم بر مراحل اقدام برای دریافت این مجوزکار که با دریافت آن،پرستاران،تکنسین ها،پزشکان،دندانپزشکان،داروسازان و سایر مشاغل مرتبط با علوم پزشکی از ایران یا سایر کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می توانند در نروژ رسما به دنبال کار بگردند. دقت داشته باشید که از این مطلب فقط بعنوان یک راهنمای فارسی زبان مکمل استفاده کنید و همیشه مرجع اصلی اطلاعات تان،سایت رسمی سازمان بهداشت و درمان نروژ در اینجا باشد.

مراحل لازم: از ارسال درخواست نامه تا دریافت مجوز کار
بر اساس قانون،سازمان بهداشت و درمان نروژ مسئول اعطای مجوز موردنیاز برای مشاغل مرتبط با بخش بهداشت و درمان کشور محسوب می شود.شما در دو مرحله برای این مجوز اقدام می کنید.مرحله اول،مرحله ارسال مدارک جهت ارزیابی ست که در پایان آن به شما اطلاع داده می شود که مدارک شما امکان معادل سازی در نروژ را دارند یا خیر.مرحله دوم،مرحله ای ست که در آن در صورت اینکه مدارک شما با موفقیت ارزش یابی و معادل سازی شود،از شما مدارک تکمیلی برای صدور مجوز کار درخواست می شود که عمدتا شامل گذراندن دوره های آموزشی به زبان نروژی و نیز ارائه مدرک زبان نروژی حداقل معادل سطح متوسط یا B2 است .در ادامه به جزئیات بیشتری در مورد تمامی این مراحل اشاره خواهد شد.
 STEP 1.jpg
مرحله اول: ارسال مدارک موردنیاز جهت ارزشیابی (برای درخواست کنندگان مقیم در خارج از اتحادیه اروپا)
توجه کنید که تمامی مدارکی که در زیر به آنها اشاره می شود بایستی اسکن رنگی شده نسخه های اصلی باشند(نیازی به ارسال نسخه اصل مدارک نیست).مدارک اسکن رنگی شده بایستی اگر عمودی اسکن شده اند به شکل افقی که خواندن آنها راحت تر است دربیایند و اگر مدرکی شامل صفحات زیادی است،همه صفحات آن مدرک یکجا و به ترتیب صفحات در قالب یک فایل درآید.
Image result for bachelor science degree
1-ترجمه رسمی مدارک تحصیلی یا Diploma
آخرین مدرک یا مدارک تحصیلی تان را توسط یک دارالترجمه رسمی به انگلیسی ترجمه کنید و سپس در قالب یک فایل اسکن رنگی کنید. توجه کنید که در زبان انگلیسی،واژه Diploma یعنی «گواهی» یا «مدرک» و به معنای مدرک «دیپلم» که در ایران عموما به معنای مدرک پایان تحصیلات دبیرستان یا هنرستان است،نمی باشد.مدرک تحصیلی شما بایستی دستکم «کارشناسی» یا «لیسانس» باشد و «مدرک موقت» نباشد.درصورتی که در مقاطع بالاتر از کارشناسی هم تحصیل کرده اید،ترجمه رسمی تمامی مدارک موردنظر را ضمیمه کنید.
2- ترجمه رسمی ریزنمرات مدارک تحصیلی یا Transcripts/Diplma Supplement
معمولا ریزنمرات واحدهای درسی،ضمیمه مدرک تحصیلی شما هستند.تمامی این ریزنمرات بایستی توسط یک دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شوند و سپس در قالب یک فایل اسکن رنگی شوند.
SYLLABUS.jpg
3- ترجمه رسمی سرفصل ها یا سیلاب های درسی
در ایران،معمولا ریزنمرات تحصیلی به شکلی نیست که گویای محتوای درسی واحدهای گذرانده شده باشد.بهمین خاطر،افرادی که خصوصا از ایران اقدام می کنند،بایستی سرفصل ها یا سیلاب های درسی را هم ترجمه و ضمیمه کنند. ترجمه این گواهی بایستی به شکلی باشد که مدت زمان و محتوای هر واحد درسی(نه فقط نام واحد درسی) در آن کاملا مشخص و گویا باشد.سرفصل های درسی رشته موردنظرتان را از دانشگاه محل تحصیل تان بخواهید.
WORK EXPERIENCE.jpg
4- ترجمه رسمی گواهی های کاری
در هر محلی که تجربه کار عملی داشته اید،بایستی ترجمه رسمی هر کدام از گواهی های کاری تان را در قالب یک فایل جداگانه اسکن رنگی کنید.دقت کنید که ترجمه هر گواهی کار بایستی به شکلی باشد که مدت زمان دقیق کار،مسئولیت های شما در کار موردنظر و ارزیابی کارفرما از نتایج بدست آمده شما در کار موردنظر در آن ذکر شده باشد.هر چقدر ترجمه رسمی گواهی کارتان با جزئیات بیشتری باشد،برای ارزیابی مدرک شما بهتر خواهد بود.
Image result for CV
5-رزومه کاری یا CV
یک رزومه کاری که در آن فهرستی از محل کارهای فعلی و سابق تان در آن با جزئیات کامل قید شده باشد تهیه کنید.سعی کنید در رزومه کاری تان،نشانی دقیق،شماره تماس،ایمیل،نام دپارتمان و خلاصه مشخصات کاملی از موسسه یا آموزشگاه یا محل کارهایتان را به ترتیب تاریخ فهرست کنید.
6- ترجمه مجوز رسمی کار (در صورت وجود)
در ایران،معمولا پرستاران می توانند پس از پایان تحصیلات شان و گذراندن یک دوره کارآموزی وارد بازار کار شده و در بیمارستانها و مراکز درمانی کشور مشغول به کار شوند اما در برخی از کشورها و از جمله در نروژ،پرستاران و سایر مشاغل مرتبط با بخش بهداشت و درمان بایستی از سوی سازمانهای دولتی مجوز رسمی کار دریافت کنند.درصورتی که در کشوری زندگی می کنید که دارای این مجوز کار هستید بایستی ترجمه رسمی این مجوز را ارائه کنید اما در صورتی که از ایران اقدام می کنید،بایستی این موضوع را در قالب درخواست نامه خود اطلاع رسانی کنید.
PAY ONLINE.jpg
7-پرداخت هزینه بررسی مدارک
هزینه بررسی اولیه مدارک جهت ارزشیابی و معادلسازی، در حال حاضر 1665 کرون نروژ است.شما بایستی این مبلغ را بصورت آنلاین(از راه کارت های اعتباری) پرداخت کنید و رسید پرداخت آن را ضمیمه مدارک ارسالی تان کنید.
ALTINN.png
نحوه ارسال مدارک موردنیاز برای ارزشیابی
برای ارسال مدارک موردنیاز جهت ارزشیابی و معادلسازی،بایستی فایلهای الکترونیکی شامل اسکن رنگی تمامی مدارک موردنیاز را در سایت Altinn بارگذاری و ثبت کنید.برای این کار،اگر در نروژ سکونت ندارید،به اینجا بروید و ابتدا یک پروفایل با یک نام کاربری جدید بسازید و سپس وارد پروفایل خودتان شوید و فایلها را یکی یکی بارگذاری کنید.شما همچنین می توانید از یک فایل راهنما که در مورد چگونگی بارگذاری فایلها در سایت توضیحات لازم را داده است در اینجا استفاده کنید.
توجه کنید که اگر پس از ارسال مدارک از طریق سایت خواستید که مدرک یا مدارک بیشتری را ارسال کنید،هر مدرک تکمیلی دیگری که دارید،آن را به پست الکترونیکی در اینجا ارسال کنید و از ساختن مجدد پروفایل جدید خودداری کنید.
PROCESSING TIME.png
مدت زمان بررسی مدارک
برای درخواست کنندگانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا درخواست ارسال می کنند،مدت زمان لازم برای پاسخگویی نهایی 7 ماه است.این مهلت برای درخواست کنندگا داخل نروژ و کشورهای نوردیک،6 هفته و برای افراد مقیم اتحادیه اروپا،4 ماه است.البته توجه داشته باشید که بسته به اینکه تا چه میزان مدارک ارسالی شما کامل باشد (نقص مدارک نداشته باشید)،ممکن است این مدت زمان بررسی طولانی تر هم شود.
STEP2.png
مرحله دوم: ارسال مدارک تکمیلی برای دریافت مجوز کار
پس از آنکه از سوی سازمان سلامت و بهداشت نروژ آگاه شدید که مدراک تکمیلی شما با موفقیت معادل سازی و ارزشیابی شده اند و پتانسیل دریافت مجوز کار را دارند،بایستی مدارک تکمیلی را که عمدتا شامل مدارک گذارندن دوره های آموزشی و مدرک زبان نروژی در سطح متوسط یا B2 است را فراهم کنید.برای فراهم کردن تمامی این مدارک نهایتا تا 3 سال وقت دارید و در هر بار،3 بار فرصت دارید که از عهده دوره ها یا آزمون های موردنیاز برآیید.در هر زمانی که پیش از این 3 سال،مدارک تکمیلی شما ارائه شود،شما می توانید مجوز نهایی کار خودتان را دریافت کنید.بدیهی ست برای فهم مطالب و گذراندن دوره های آموزشی،ابتدا بایستی برای دریافت مدرک زبان نروژی اقدام کنید.دوره های آموزشی در اولویت های بعدی هستند و می توانند در هر زمانی در خلال نهایت 3 سال گذارنده شوند.هزینه گذراندن دوره های آموزشی بعدها از طریق سازمان بهداشت و درمان نروژ به شما اطلاع داده می شود.
Image result for norskprøve nivå
8-ارائه مدرک زبان نروژی یا Norskprøve
برای اثبات توانایی تان در برقراری ارتباط با بیماران و پزشکان بعنوان یک پرستار در نروژ،شما بایستی تا میزان قابل توجهی بتوانید به زبان نروژی خوب بشنوید،بنویسید،بخوانید و صحبت کنید.اثبات این امر از دو راه میسر است.یکی از راه ارائه مدرک زبان نروژی B2 که سطح متوسط زبان نروژی مناسب محیط کار و دانشگاه محسوب می شود و یا راه ارائه مدرک زبان نروژی معروف به Bergenstest که در واقع آزمون سطح پیشرفته زبان نروژی مناسب برای ادامه تحصیل در مقاطع عالی محسوب می شود.هر دوی این آزمونها در داخل نروژ و 2 بار در سال برگزار می شود.برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام برای این آزمونها به اینجا مراجعه کنید.
9-گذراندن دوره یا کرس nasjonale fag
پیش از آنکه مجوز رسمی کار را دریافت کنید،بایستی یک دوره یا کرس آزمایشی را با نام nasjonal fag بگذرانید.این دوره آموزشی 10 هفته ای که در مورد ساختار سازمان بهداشت و درمان نروژ و نظام سلامت ملی نروژ و فرهنگ و عدالت اجتماعی در بخش سلامت است به زبان نروژی و در 2 موقع در سال(بهار و پاییز) ارائه می شود.موسساتی که وظیفه برگزاری این دوره را در نروژ دارند،یکی دانشگاه «Folkeuniversitetet» نروژ در اینجاست و یکی هم دبیرستان Høyskolen i Oslo og Akershus در اینجاست.پرداخت هزینه این دوره در تعهد درخواست کننده مجوز کار است.
10- گذراندن دوره یا کرس مدیریت دارو یا legemiddelhåndtering
این دوره 6 ساعته که عموما شامل حال پرستاران،تکنسین ها،دندانپزشکان و داروسازان می شود،شامل مبانی آموزشی و آشنایی با داروها در نروژ است و در ادامه دوره بالاست.اطلاعات در مورد این دوره پس از معدلسازی موفق مدارک تان از سوی سازمان بهداشت و درمان به اطلاع شما خواهد رسید.این دوره را همچنین می توانید در موسسات مختلفی در نروژ از جمله در اینجا بگذرانید.
11- گذراندن دوره یا کرس تخصصی fagprøve
این دوره که شامل حال پرستاران،تکنسین ها و دندانپزشکان است،یک دوره تخصصی ست که اطلاعات کامل در مورد نحوه ثبت نام آن در سایت دانشگاه اسلو در اینجا موجود است.
GOOD LUCK.jpg

منبع:

سایت رسمی سازمان بهداشت و درمان نروژ

نگارش،تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید،لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

3 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. مهتاب می‌گوید:

  سلام‌ ممنون از سایت خوبتون واقعا عالی هستید
  ی سوال ک برام‌پیش اومد اینکه دوره های زبان و دوره های عملی توی خود نروژ برگزار میشه یا باید ما تو ایران روی زبان نروژی کار کنیم بعد امتحان بدیم؟

  دوست داشتن

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.شوربختانه در ایران امکان دریافت مدرک زبان نروژی که در اینجا به رسمیت شناخته بشه وجود نداره.باید در همینجا مدرک رو بگیرید ولی خب میتونید در ایران آماده سازی بیشتری انجام بدهید

   دوست داشتن

   1. Kambiz می‌گوید:

    You can study Norwegian in Iran and then take exam in Norway.

    https://www.folkeuniversitetet.no/Artikler/Spraaktester/Test-i-norsk-hoeyere-nivaa

    or
    https://www.kompetansenorge.no/norskprove/

    Also you need to start verification of your study in ECFMG as it will takes a long time to do that

    دوست داشتن

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s