چالش ختنه پسران در نروژ

زیرآسمان نروژ: ختنه  Circumcision یا omskjæring یا بریدن بخشی از پوست آلت تناسلی (عموما در زمان تولد)، یکی از ارکان دین یهودیت(فرمان الهی) و یک سنت توصیه شده در دین اسلام است. با توجه به جمعیت محدود مسلمان و یهود در اروپا در قیاس با سایر نقاط دنیا، موضوع ختنه پسران در نروژ همواره جزو موضوعات چالش برانگیز و جنجالی بشمار میرفته است و هنوز هم با توجه به اینکه از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی، منع قانونی برای ختنه پسران در مراکز درمانی دولتی برداشته شده و دولت نروژ حتی برای انجام آن در بیمارستانها و مراکز درمانی دولتی هزینه ای درنظر نگرفته است، اما همچنان این موضوع از سوی برخی سیاستمداران و منتقدان نروژی مورد انتقاد بوده و همچنان هست. البته بر اساس قانون جاری، همچنان این حق برای پزشک وجود دارد که در صورت عدم تمایل شخصی، از انجام این عمل سر باز بزند.سالانه در حدود ۲۰۰۰ پسر در نروژ ختنه می شوند.

در سال ۲۰۱۷میلادی، حزب محافظه کار پارلمان نروژ خواستار ممنوعیت ختنه پسران در نروژ شد که این اقدام با واکنش اعتراضی سفارت اسرائیل در اسلو مواجه شد.  خانم «سیو ینسن» Siv Jensen ,وزیر سرمایه گذاری نروژ و همچنین رهبر حزب پیشرفت در آن زمان- که حزبش به سیاست های ضدمهاجری در نروژ مشهور است، در رابطه با این خبر گفت که به شخصه با نظر هم حزبی هایش مخالف است اما حزبش را حامی محکمی برای اسرائیل در سالهای متمادی خواند.  وی همچنین گفت که این ممنوعیت تنها بخشی از برنامه وی برای چهارسال آینده است و سیاست دولت محسوب نمی شود.

موافقان ختنه پسران چه می گویند؟

صرفنظر از دلایل دینی و مذهبی، موافقان با ختنه پسران عموما معتقد هستند که ختنه از دیدگاه علم پزشکی خطر انتقال ویروس HIV در زمان ارتباط جنسی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و همچنین در کاهش خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی یا عفونت های جنسی از جمله سیفلیس، تبخال و زگیل تناسلی و کاهش عفونت های مجاری ادراری موثر است. در طی دو دهه گذشته، آکادمی اطفال آمریکا AAP طی تحقیقات جامعی در مورد عمل ختنه انجام داده به این نتیجه رسیده است که مزایای ختنه بر معایب آن می چربد اما در عین حال بخاطر وجود برخی عوارض احتمالی عمل ختنه، ختنه کردن را بطور رسمی توصیه نمی کند و تصمیم را بر عهده خانواده ها گذاشته است و هیچگونه اجبار پزشکی به والدین نمی کند. امروزه، تقریبا نیمی از کودکان متولد در آمریکا در همان بیمارستان ختنه می‌شوند. البته این آمار رو به کاهش است و هر سال ۱٪ کاهش می‌یابد.

prosconscircumcision_FeaturedImage720x410.jpg

مخالفان ختنه پسران چه می گویند؟

صرفنظر از دلایل دینی و مذهبی، مخالفان با ختنه پسران عموما معتقد هستند که ختنه از دیدگاه علم پزشکی موجب خونریزی خفیف در زمان ختنه و عفونت موضعی همراه با چرک و همچنین موجب افزایش درد و اختلال در ادرار در کودکی می شود که می تواند بر روی روح و روان کودک در کوتاه مدت و درازمدت تاثیر منفی بگذارد. مخالفان (از جمله مخالفان ختنه در نروژ) عموما معتقد بر این هستند که پدر و مادر در زمان تولد فرزند، چون فرزند هنوز قدرت تصمیم گیری برای جسم خود را ندارد، نبایستی این کار را انجام دهند و بایستی تصمیم برای انجام دادن یا ندادن آن را به فرزند خود پس از رسیدن به زمان بلوغ واگذار کنند تا بدین شکل در صورت مخالفت فرزند، احساس اشتباه یا گناه نداشته باشند. مخالفان، عمل ختنه را یک کودک آزاری علنی می دانند تا یک عمل بهداشتی.

ختنه پسران در نروژ پیشتر هم توسط نهادهای حمایت از حقوق کودکان در نروژ با واکنش های زیادی روبرو شده است. سازمان Barneombud  چندسال یش خواستار ایجاد محدودیت سنی ۱۵ سالگی برای ختنه پسران شده بود تا پسران بتوانند خودشان پس از رسیدن به سن بلوغ برای خودشان تصمیم بگیرند که آیا می خواهند این کار را انجام دهند یا نه. این خبر را می توانید در اینجا مرور کنید.

پیشترها سخنگوي سياستهاي قضايي حزب مركزي نروژ نیز ختنه نوزادان پسر را به عنوان يك مراسم مذهبي عملي قديمي و خطرناك معرفی کرده بود که به عقیده وی مي بايست در نروژ ممنوع شود. به اعتقاد وي: «ختنه عملي است كه نمي بايست در يك جامعه متمدن و مدرن مورد پذيرش قرار گيرد.هدف ما اين است كه براي حقوق كودكان اولويت قايل شويم . خوشبختانه هم اكنون ختنه نوزادان دختر ممنوع شده است و حالا نوبت پسران است تا از همان حمايت قانوني برخوردار شوند.» امروزه، بسیاری از پزشکان با توصیه هایی نظیر انجام ختنه در نخستین لحظات تولد پسران یا انجام آن با بی حسی عمومی بدون درد و یا دیگر راهکارهای کاهش درد، والدین را از انجام عمل ختنه منع نمی کنند اما با اینحال هستند پزشکانی که بخاطر مسایل حقوق انسانی کودک اساسا حاضر به انجام چنین عملی نیستند. در نروژ، تا پیش از سال ۲۰۱۶ میلادی، عمل ختنه تنها در مراکز درمانی خصوصی انجام می گرفت و گاه و بیگاه در خبرها مشاهده میشد که پزشکانی حاضر به انجام این عمل نشده اند. بد نیست بدانید که در ماه می سال ۲۰۱۶ میلادی، یک پسر ۱۲ ساله بر اثر خونریزی ناشی از ختنه در بیمارستانی در نروژ جان سپرد.این خبر را می توانید در اینجا دنبال کنید.
***

نقدی بر خبر: اگر ضرورت انجام عمل ختنه را به دور از جوانب دینی و مذهبی آن و صرفا از نظر علم پزشکی و مثلا در قیاس با ضرورت انجام واکسیناسیون در دوران نوزادی فرزند مورد بازبینی قرار بدهیم، متوجه می شویم که بطور مثال اهمیت عمل ختنه در قیاس با اهمیت واکسیناسیون بسیار کمتر است. در واقع، والدین با واکسیناسیون که عوارض جانبی برای کودک ندارد، فرزندشان را از ابتلای نوزاد به یک سری بیماری های خاص و واگیر مخصوص دوران نوزادی مصون نگه می دارند اما در عمل ختنه، مزایای آن با معایب آن همراه و تفکیک ناپذیر است و این درست مهمترین دلیل علم پزشکی برای توصیه نکردن آن تاکنون است. تصمیم گرفتن در مورد سایر جوانب آن یعنی جوانب دینی و مذهبی و جوانب حقوق انسانی کودک را با کمال احترام به پدران و مادران فهیم واگذار می کنیم.

 منابع و پیوندهای مربوط:

http://www.newsinenglish.no/2017/05/09/israel-objects-to-any-circumcision-ban/

https://www.nrk.no/nyheter/omskjaering-av-gutter-1.11522226

https://www.thelocal.no/20120613/ban-ritual-circumcision-of-boys-centre-party

https://www.radiozamaneh.com/281321

http://www.aftenposten.no/norge/politikk/Frp-vil-forby-omskjaring-av-guttebarn-Les-alle-vedtakene-her-620654b.html

         http://www.bbc.com/persian/magazine-48407306

 نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

2 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.