نگاهی به آمار مرگ و میر جاده ای در نروژ

زیرآسمان نروژ: نروژ یکی از کشورهایی ست که در دنیا کمترین میزان مرگ و میر ناشی از سوانح و تصادفات جاده ای را در دنیا داراست. آمار رسمی سازمان ترافیک نروژ(شکل زیر) نشان می دهد که از سال ۱۹۷۰میلادی تاکنون و به لطف برخورداری از خودروهای بهتر، جاده های امن تر و شاخص های ایمنی جاده ای موثرتر، آمار مرگ و میر ناشی از سوانح جاده ای در نروژ یک روند نزولی را عمدتا تجربه کرده است به شکلی که از میزان کل ۵۶۰ نفر مرگ و میر جاده ای در سال ۱۹۷۰میلادی به ۲۱۰ نفر در سال ۲۰۱۳ میلادی کاهش یافته است.

accidents fatalities in norway.JPG

همچنین ازتعداد کل ۱۲۰نفر مرگ و میر جاده ای در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۷۹نفر(۶۵.۸درصد) در سوانح رانندگی با خودرو، ۲۱نفر(۱۷.۵ درصد) در سوانح رانندگی با موتورسیکلت، ۱۲نفر(۱۰ درصد) در سوانح رانندگی با پیاده رو، ۵نفر(۴.۲ درصد) در سوانح دوچرخه سواری و ۳نفر(۲.۵ درصد) در سایر سوانح رانندگی جان خودشان را از دست داده اند. از نظر محدوده سنی هم ۶۰نفر(۵۰ درصد) از کشته شدگان را افراد بین ۲۵ تا ۶۴ سال، ۳۳ نفر(۲۷.۵ درصد) را افراد بین ۱۶ تا ۲۴ سال، ۲۴نفر(۲۰ درصد) را افراد بالای ۶۵ سال و ۳ نفر(۲.۵  درصد) را افراد زیر ۱۵سال تشکیل داده اند.

accidents fatalities in norway 2015.JPG
آمار مرگ و میر جاده ای در نروژ در سال ۲۰۱۵ میلادی بر مبنای تعداد و سن

آمار مرگ و میر جاده ای در چهارماهه ابتدایی سال ۲۰۱۷ میلادی، حاکی از آن است که تاکنون در مجموع ۲۷ نفر در نروژدر سوانح جاده ای جان خودشان را از دست داده اند که به نسبت چهارماهه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی، حدودا ۳۳ درصد کاهش را نشان می دهد. خبر تکمیلی را در اینجا بخوانید.

مرگ و میر جاده ای در ایران

ایران با داشتن حدودا ۱۸۰۰۰ نفر آمار تلفات حوادث جاده ای در سال (۱۵۰ برابرنروژ)، به لحاظ آماری یکی از بالاترین تلفات جاده‌ای در جهان را داراست که از مهمترین دلایل آن می‌توان به عوامل انسانی از جمله سرعت زیاد، بی‌احتیاطی رانندگان و عدم توجه به مقررات راهنمایی و رانندگی(فرهنگ رانندگی) و عوامل فنی و محیطی از جمله خودروهای فرسوده، پایین بودن سطح ایمنی خودروها، کاستی ها در کنترل کیفی خودروهای موجود و کیفیت پایین وغیر استاندارد بودن بسیاری از جاده‌ها اشاره کرد.

13922.jpg

البته در سالهای اخیر، سختگیری های پلیس و افزایش جریمه‌های رانندگی به همراه آموزشهای عمومی از طریق رسانه‌ها تا حدی توانسته باعث کاهش نسبی تصادفات رانندگی در ایران شود اما با توجه به جمعیت ۸۵ میلیونی و حدودا ۱۶ میلیون خودروی در حال تردد، ایران دارای نرخ مرگ و میر جاده ای بسیار نگران کننده ۳۲.۱ (در سال ۲۰۱۵ میلادی) در بین تمامی کشورهای دنیاست.  این نرخ برای کشور۵ میلیونی نروژ که در آن حدودا ۳ میلیون خودرو تردد می کنند و زمستانهای سرد و طولانی هم دارد، ۳.۸ است و  برای کشور آلمان (با جمعیتی تقریبا معادل جمعیت ایران)، که در آن تقریبا ۳ برابر ایران، خودرو تردد می کنند به ازای هر ۱۰۰ هزارنفر، در حدود ۴.۳ است یعنی چیزی در حدود ۷.۵ برابر کمتر از ایران. اطلاعات بیشتر برای تمامی کشورها در این مورد را می توانید در اینجا بیابید.

1510B34-most-road-traffic-deaths-libya-thailand.png

***

نقدی بر خبر: بر کسی پوشیده نیست که «ارتقای فرهنگ رانندگی در بین مردم» یکی از مهمترین و اساسی ترین بخش هایی ست که  به موازات عوامل مهم دیگری همچون ارتقای سطح کیفی خودروها و جاده ها و وضع قوانین سخت گیرانه برای دریافت گواهینامه رانندگی و ارتکاب تخلف از قوانین رانندگی،به تدریج موجب کاهش چشمگیر تلفات جاده ای در کشورهای پیشرفته دنیا شده است.

ارتقای فرهنگ رانندگی یعنی ایجاد یک کانال کاملا دوطرفه و متقابل و شفاف از احترام، اعتماد و قانون مداری بین مردم و قانون که مستلزم همت، تعامل و همیاری هر دو قطب است. ارتقای فرهنگ رانندگی در بین مردم یعنی نهادینه کردن این تفکر که گرفتن گواهینامه رانندگی یک فرآیند مهم، حساس، زمانبر و بسیار گران است که بایستی برای آن وقت گذاشت، از مدتها قبل برنامه ریزی مالی کرد و هزینه زیادی اختصاص داد و خود را صرفنظر از جریمه های رانندگی که فقط حکم عوامل بازدارنده را دارند، موظف به رعایت قوانین- نه تنها در زمان دریافت گواهینامه- بلکه پس از آن و برای تمام عمر- کرد.  در نروژ، نوجوانان برای گرفتن گواهینامه رانندگی از سالها قبل پول جمع می کنند و حتی وام دانشجویی می گیرند و گرفتن گواهینامه رانندگی برایشان شبیه یک آرزوست و این بخودی خود موجب می شود که پس از دریافت گواهینامه رانندگی که اعتبار آن در نروژ حتا بالاتر از کارت شناسایی فرد است، قدر آن را خوب بدانند.

همچنین، در جریان آموزش های رانندگی در نروژ بر روی رعایت دقیق قوانین رانندگی، رعایت حق تقدم، رعایت اخلاق رانندگی و لزوم رعایت عوامل زیست محیطی تاکید می شود و نکته به نکته ی این قوانین در روز آزمون رانندگی سنجیده و ارزیابی می شود تا اینکه به قول معروف تا جای ممکن علاج واقعه قبل از وقوع انجام شده باشد. اینکه فرآیند دریافت گواهینامه رانندگی به این اندازه سختگیرانه و دقیق دنبال شود، امری ست که در حیطه وظایف دولت قرار دارد اما مردم نیز برای ارتقای فرهنگ رانندگی سهم بزرگی دارند.

افراد یک جامعه بایستی خودشان به این درک شخصی برسند که بستن کمربند ایمنی یا رعایت فاصله ایمن با خودروی مقابل یا سبقت نگرفتن از سمت راست یا دنده عقب حرکت نکردن در بزرگراه و غیره…برای حفظ جان خودشان است و نه برای در امان بودن از جریمه احتمالی پلیس یا اینکه بایستی این درک در جامعه نهادینه شود که با داشتن رانت سیاسی و اجتماعی یا دادن رشوه به مامور قانون، نمی توان مرتکب تخلف و قانون شکنی شد. اینکه برای تحقق این مهم در ایران چقدر زمان لازم است یک بحث است ولی قطعا شروع از خود وحرکت در جهت بهبود فرهنگ رانندگی یک راهکار همیشه کارساز است.

منابع و پبوندهای مربوط:

https://www.tryggtrafikk.no/tema/ulykkesstatistikk/

https://www.thelocal.no/20170502/fewer-than-ever-norwegians-killed-in-traffic-accidents

http://www.who.int/violence_injury_prevention/road_safety_status

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

14 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.