راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی در نروژ

 

زیرآسمان نروژ: اگر در نروژ زندگی می کنید و یا قصد دارید در آینده نزدیک به نروژ مهاجرت کنید و برای گواهینامه رانندگی نروژی اقدام کنید،این مطلب به شما کمک می کند که با فرایند کامل اقدام و دریافت گواهینامه رانندگی از ابتدا تا انتها آشنا شوید. قوانین راهنمایی و رانندگی در نروژ از قوانین یکپارچه اتحادیه اروپا پیروی می کنند و بر اساس قوانین فعلی، برای افرادی که گواهینامه رانندگی خود را از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا (شامل ۲۷ کشور اروپایی) و یا یکی از کشورهای حوزه اقتصادی اروپا (ایسلند و لیختن اشتاین) دریافت کرده اند، درصورت معتبر بودن گواهینامه خود می توانند -بدون هیچ محدودیتی و یا امتحان مجددی- در نروژ رانندگی کنند.

برای تمامی افرادی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا همچون کشور ایران گواهینامه رانندگی دارند، نهایتا  تا ۳ ماه می توانند در صورت بین المللی کردن گواهینامه خود در نروژ رانندگی کنند اما پس از این مدت برای رانندگی کردن در نروژ نیاز دارند که همانند افرادی که هرگز گواهینامه رانندگی دریافت نکرده اند، برای دریافت گواهینامه رانندگی نروژی از ابتدا اقدام کنند و مراحل آزمون های تئوری و عملی را کامل طی کنند. البته برای برخی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا همچون آمریکا، اسرائیل، استرالیا، کانادا، نیوزیلند، کره جنوبی، سوئیس، ژاپن و…امکان تعویض گواهینامه رانندگی تحت شرایط خاصی وجود دارد. اطلاعات بیشتر در این زمینه را می توانید در اینجا بیابید.

قدم نخست: اطلاع از حداقل شرایط سنی موردنیاز و کلاس گواهینامه رانندگی موردنیاز

پیش از هر چیزی بایستی بدانید که حداقل سن قانونی برای رانندگی در نروژ بسته به اینکه برای چه نوع وسیله نقلیه ای درخواست گواهینامه دارید متفاوت است. برای خودروهای معمولی و خودورهای ون Van،حداقل سن قانونی ۱۸ سال است ولی بطور مثال برای موتورسیکلت ۱۶ سال است. در صورتی که برای گواهینامه خودروهای معمولی و یا خودروهای ون اقدام می کنید، کلاس گواهینامه رانندگی شما از نوع کلاس B خواهد بود. اطلاعات بیشتر در مورد انواع گواهینامه ها و حداقل شرایط سنی موردنیاز را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

قدم دوم: ثبت نام و ارسال درخواست برای گواهینامه رانندگی

از راه تکمیل فرم و ارسال آن

شما می توانید در صورت تمایل درخواست برای گواهینامه رانندگی تان را بصورت تکمیل یک فرم و ارسال آن از راه پست و یا بصورت مراجعه حضوری به اداره راهنمایی و رانندگی در نروژ هم انجام دهید. برای این کار کافیست فرم مخصوصی را در اینجا تکمیل و امضاءکنید. دقت کنید که سایر خدمات از جمله رزرو آزمون های تئوری و عملی تنها از راه آنلاین قابل انجام است.بنابراین بهتر است از ابتدا راه آنلاین را انتخاب کنید.

از راه آنلاین

برای شروع دوره های تئوری آموزشی ابتدا بایستی در سایت اداره راهنمایی و رانندگی نروژ یک پروفایل شخصی تشکیل بدهید.برای این کار بایستی دارای شماره ملی نروژی یا همان Fødselsnummer باشید.

درصورتی که نخستین بار است که برای گواهینامه در نروژ اقدام می کنید،به اینجا بروید و مراحل ثبت نام را مرحله به مرحله پیش بروید.در زمان ثبت نام راههای مختلفی برای ایجاد یک پروفایل شخصی وجود دارد(به عکس زیر دقت کنید) .شما می توانید با استفاده از «MinID» یا شناسه الکترونیکی بانکی که به آن BankIDگفته می شود وارد پروفایل شخصی خود شوید.کنید

Capture.JPG

دقت کنید که پس از ساختن پروفایل شخصی بایستی نوع گواهینامه ای که موردنیازتان است را انتخاب کنید و بصورت الکترونیکی برای آن درخواست کنید.در صورتی که برای گواهینامه خودروهای معمولی و یا خودروهای ون اقدام می کنید،کلاس گواهینامه رانندگی شما از نوع کلاس B خواهد بود.

پس از این،تمامی اطلاعات مربوط به گواهینامه شما از این پس در پروفایل شخصی شما قابل دسترسی ست.از این پس هر زمانی که شما در آموزشگاه های رانندگی مجاز در نروژ یک دوره یا یک کورس آموزشی را طی می کنید،اطلاعات مربوط به آن در همین پروفایل شما از سوی آموزشگاه رانندگی بروز می شود و شما براحتی می توانید مشاهده کنید که چه آموزشهای تئوری یا عملی را گذرانده اید و چه دوره هایی را هنوز تکمیل نکرده اید.آموزشگاه رانندگی که شما خودتان انتخاب می کنید و همچنین اداره راهنمایی و رانندگی نروژ هر دو به اطلاعات پروفایل شما دسترسی کامل دارند.همچنین،در زمانی که خودرو یا هر وسیله نقلیه ای خرید و فروش می کنید،اطلاعات مربوط به آنها در همین پروفایل شخصی شما درج می شود.شما بعدها حتا برای نقل و انتقال وسایل نقلیه ای که در اختیار دارید هم بایستی از خدمات الکترونیکی همین پروفایل شخصی استفاده کنید.

قدم سوم: تهیه مدرک معاینه چشم Helseattest  در صورت نیاز

پس از آنکه نوع گواهینامه خودتان را از راه آنلاین در پروفایل شخصی تان انتخاب کردید و یا بصورت آفلاین در فرم مربوطه بالا انتخاب کردید،چندین پرسش از شما در مورد وضعیت سلامت عمومی بدنی شما پرسیده می شود که بایستی با دقت به همه آنها پاسخ بدهید.در صورتی که از عینک یا لنز طبی استفاده می کنید و یا به هر شکلی با ضعف بینایی مواجه هستید بایستی به پرسش مربوطه پاسخ مثبت بدهید واین بدان معناست که بایستی از یک درمانگاه یا یک مرکز مجاز درمانی که موردتایید اداره راهنمایی و رانندگی نروژ است،گواهی معاینه چشم دریافت کنید.مراکز فروش عینک در نروژ مثل فروشگاههای Brilleland یا Synsam هم این کار را برای شما انجام می دهند.

قدم چهارم: انتخاب یک آموزشگاه رانندگی و مراجعه حضوری برای آغاز دوره های اجباری تئوری و عملی

در نروژ و در هر شهر یا روستایی که زندگی کنید، معمولا در نزدیکی محل سکونت تان آموزشگاهها و مدارس رانندگی بسیاری وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا کورسها و دوره های اجباری لازم را با موفقیت پشت سر بگذارید.برای پیدا کردن اسامی و نشانی دقیق آنها کافیست نام Trafikkskole را همراه با نام محل زندگی تان در گوگل تایپ کنید و در لیست یافته ها روی نقشه گوگل کلیک کنید. لطفا پیش از مراجعه حضوری از اینکه آموزشگاه موردنظرتان جزو آموزشگاههای مجاز و موردتایید اداره راهنمایی و رانندگی نروژ است اطمینان حاصل کنید.

درصورتی که شما مبتدی کامل در رانندگی باشید و زیر ۲۵ سال داشته باشید، معمولا پس از مراجعه به آموزشگاههای رانندگی یک بسته کامل ۱۷ ساعته Trinn1: Trafikalt grunnkurs به شما پیشنهاد می شود که شامل تمامی کورسها و دوره های اجباری تئوری و عملی می شود.پس از گذراندن این دوره آموزشی ابتدایی، به شما یک گواهی داده می شود که بر اساس آن مجاز خواهید شد که یک آزمون تجربی یا øvelseskjøring را بگذارنید. پس از اتمام این مرحله،به مرحله ۳ می روید.

اما در صورتی که مبتدی نباشید و تجربه رانندگی قابل قبولی داشته باشید،بسته  مقدماتی شامل حالتان نخواهند شد و درنخستین مراجعه شما به آموزشاه رانندگی و برای اینکه سطح شما تعیین شود،یک ساعت را در کنار مربی رانندگی تان رانندگی می کنید(که همان آزمون øvelseskjøring شما محسوب می شود). پس از اینکه مشخص شد چه دوره هایی را لازم است بگذرانید، می توانید در هر زمانی که مناسب شماست با آموزشگاه تان قرار ملاقات بگذارید تا به ترتیب و به مرور دوره ها و کورس های لازم را بگذرانید. معمولا چندین ماه طول میکشد تا بتوانید همه دوره ها و کورسهای لازم را به مرور بگذرانید یعنی مراحل ۳ و ۴ را در تصویر زیر سپری کنید.

personbil.JPG

دوره های اجباری رانندگی بخش ترافیکی Traffic part( Trinn 3: Trafikal del)

این دوره شامل دوره های اجباری عملی ترافیکی می شود که شامل دوره های امنیتی sikkerhetskurs på bane و دوره ارزیابی trinnvurdering می شود.در این دوره ها شما یاد می گیرید که چگونه ایمن و مطمئن رانندگی کنید تا از خطرات تصادفات در امان باشید و یا چگونه سبقت بگیرید یا حق تقدم ها را رعایت کنید. در پایان دوره،شما یک دوره به نام sikkerhetskurs på øvingsbane را که چهارساعت است بایستی بگذرانید که در خلال آن یاد می گیرید که چگونه خودور را در موقعیت های مختلف کنترل کنید. در پایان این دوره،مربی رانندگی شما را یک ارزیابی کلی یا trinnvurdering می کند که آیا می توانید به مرحله بعدی بروید یا اینکه هنوز نیاز به آموزش بیشتری دارید. اطلاعات تکمیلی در این مورد را می توانید در اینجا دنبال کنید.

دوره های عملی اجباری رانندگی بخش پایانی Trinn 4: (Avsluttende opplæring)

این دوره اجباری ۱۳ ساعته که به آن دوره امنیت در راه یا sikkerhetskurs på veg شامل چهار بخش اصلی زیر می شود:

 1. Bilkjøringens risiko خطر رانندگی با خودرو
 2. Kjøring på landeveg og forbikjøring رانندگی در بزرگراهها و سبقت
 3. Avsluttende kjøring i trafikken رانندگی پایانی در ترافیک
 4. Refleksjon og oppsummering انعکاس و خلاصه

در این دوره ها یاد می گیرید که چگونه در جاده های بیرون شهری و بزرگراهها در شرایط مختلف آب و هوایی برانید یا اینکه چگونه در هنگام رانندگی مسیریابی صحیح انجام دهید. اطلاعات تکمیلی در مورد این بخش را می توانید در اینجا بیابید.

  رانندگی روی سطوح لغزنده Glattkjøring

glattkjøring.jpg

یک روز هم برای شما،دوره رانندگی روی سطح یخی که به آن Glattkjøring گفته می شود در نظر گرفته می شود که بایستی همراه با مربی رانندگی خودتان به یک پیست مخصوص در خارج از شهر بروید و رانندگی با خودرو روی سطوح یخی و لغزنده را در شرایط استفاده از ترمز ABS یا بدون استفاده از آن بیاموزید و اینکه چگونه در شرایط آب و هوایی سرد نروژ بتوانید خودروی خودتان را تحت کنترل خود بگیرید تا از تصادفات احتمالی جلوگیری کنید.

 رانندگی در تاریکی Mørkekjøring

mørkkjøring.JPG

دوره دیگری هم که بایستی بگذرانید،دوره ای به نام Mørkekjøring است که در آن یاد می گیرید که چگونه در تاریکی هوا(خصوصا در روزهای تاریک و زمستانی نروژ که تاریکی هوا بسیار طولانی و زیاد است) بتوانید موانع جلوی راهتان و بخصوص عابرهای پیاده را در بهترین زمان ممکن تشخیص بدهید و واکنش مناسبی داشته باشید. این دوره تنها در فاصله اول نوامبر تا ۱۵ مارچ هر سال برگزار می شود.افرادی که در فاصله ۱۶ مارچ تا اول نوامبر برای گرفتن گواهینامه اقدام می کنند، در صورت قبولی در تمامی آزمون های تئوری و عملی، گواهینامه موقت دریافت می کنند و تنها در صورت تکمیل این دوره در زمان مشخص شده،می توانند گواهینامه دائمی خود را دریافت کنند.

قدم پنجم: امتحان تئوری یا Teoriprøve

5s1E2dPdvdzAqRWz0-t5gQbPx4D3iDM7Deugj0bbRitA.jpg

برای دریافت گواهینامه رانندگی در نروژ بایستی دوره های آموزشی اجباری (تئوری و عملی) موردنیاز را با موفقیت پشت سر بگذارید.امتحان تئوری راهنمایی و رانندگی یک آزمون آنلاین است که برای رزرو وقت برای گذراندن آن می توانید از راه پروفایل شخصی تان اقدام کنید. این آزمون را بایستی پیش از امتحان نهایی عملی رانندگی با موفقیت گذرانده باشید تا بتوانید برای امتحان نهایی عملی اقدام کنید. محل برگزاری این آزمون آنلاین در دفاتر رسمی اداره راهنمایی و رانندگی نروژ در شهرهای مختلف نروژ  می باشد و شما بایستی برای موفق شدن در این آزمون، ۳۸ پرسش از ۴۵ پرسش را در مدت ۹۰ دقیقه درست جواب دهید. پاسخ امتحان بلافاصله پس از خروج شما از محل آزمون به شما اعلام خواهد شد. حداکثر مدت اعتبار امتحان تئوری تا ۳ سال است. در صورتی هم که در آزمون تئوری نتوانید قبول شوید، بایستی دستکم ۲ هفته صبر کنید تا بتوانید مجددا در آزمون تئوری ثبت نام کنید. هزینه امتحان آیین نامه تئوری برای خودروهای سواری معمولی،برای هر بار ۶۸۰ کرون است. اطلاعات تکمیلی را در اینجا دنبال کنید.

index.jpg

برای آمادگی پیدا کردن برای این امتحان تئوری،بهترین پیشنهاد مطالعه دقیق کتاب رسمی آموزش رانندگی در نروژ است که در اینجا قابل خریداری ست. البته شما این کتاب را می توانید در سایت «فین» در اینجا هم بصورت دسته دوم یا نو خریداری کنید و یا از کتابخانه های شهر محل زندگی تان بصورت امانت بگیرید. همچنین از آنجایی که آزمون تئوری کاملا تستی ست پیشنهاد می شود برای آمادگی کامل پیش از آزمون تئوری از تست های آزمایشی آنلاین استفاده کنید و توانایی خودتان را در پاسخگویی درست به پرسش ها بسنجید. این آزمونهای آزمایشی را می توانید از راه آنلاین در قالب سایت یا اپلیکیشن های مربوطه در اینجا و یا در اینجا و یا در اینجا خریداری و امتحان کنید.

قدم ششم: آزمون نهایی عملی Oppkjøring

پس از اینکه تمامی دوره های اجباری تئوری و عملی و همچنین آزمون آیین نامه تئوری را گذراندید،می توانید برای آزمون نهایی عملی رانندگی بصورت آنلاین و از راه پروفایل شخصی تان وقت رزرو کنید. این کار را می توانید هم خودتان انجام دهید و هم مربی آموزشگاه رانندگی تان از طرف شما برایتان انجام دهد. درصورتی که خودتان وقت رزرو می کنید، دقت کنید که بایستی برای روز آزمون عملی، خودرویی را که از سوی اداره راهنمایی و رانندگی نروژ موردتایید است به همراه ببرید (خودرویی که در سمت شاگرد دارای پدالهای کلاچ و ترمز است). شما می توانید با هماهنگی با مربی آموزشگاه تان خودرویی را برای این کار از پیش رزرو کنید. درصورتی که در آزمون نهایی عملی قبول نشوید، بایستی دستکم ۴ هفته صبر کنید تا بتوانید مجددا وقت رزرو کنید.در صورت قبولی،در همان روز از شما یک عکس گرفته می شود و یک برگه گواهینامه موقت به شما داده می شود تا زمانیکه کارت گواهینامه اصلی شما به نشانی محل سکونت تان پست شود. اطلاعات تکمیلی در مورد نحوه رزرو وقت را در اینجا دنبال نمایید.

هزینه های دریافت گواهینامه رانندگی در نروژ

هزینه دریافت گواهینامه رانندگی در نروژ بسته به اینکه برای چه نوع گواهینامه ای اقدام می کنید و چه نوع بسته های آموزشی شامل حالتان می شود و اینکه در اولین تلاش موفق به گذراندن دوره ها می شوید یا نمی شوید، بسیار متغیر است اما اگر فرض کنید که بطور نمونه قبلا در کشور خودتان گواهینامه داشته اید و در نروژ همه دوره های تئوری و عملی را در نخستین تلاش با موفقیت پشت سر بگذارید، هزینه های دریافت گواهینامه رانندگی از ابتدا تا انتها بین ۲۰ تا ۲۵ هزارکرون نروژ متغیر خواهد بود. از نظر هزینه های دوره های اجباری، بین آموزشگاههای رانندگی در نروژ تفاوت قیمتی وجود ندارد اما از نظر هزینه اجاره خودرو برای رانندگی یا نرخ هر ساعت رانندگی با مربی رانندگی بین آموزشگاههای رانندگی رقابت وجود دارد. نرخ فعلی معمول هر ساعت آموزش رانندگی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ کرون نروژ است.

منابع و پیوندهای مربوط:

سایت اداره راهنمایی و رانندگی نروژ

آشنایی با نرخ جرایم رانندگی در نروژ

راهنمای خرید/فروش/کرایه خودرو در نروژ

خودروهای برقی در نروژ

پرفروش ترین خودروها در نروژ در سال 2017 میلادی

رکورد کمترین میزان مرگ و میر سوانح رانندگی در نروژ

نگاهی به آمار مرگ و میر جاده ای در نروژ

اتوبوس های خودران در نروژ

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

20 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. navid می‌گوید:

  من چگونه کتاب فارسی تهیه کنم و چند سالم در ایران گواهینامه داشتم الان باید نروزی بگیرم اما نمی دانم کدام کذینه بهتر است برای من با درود

  لایک

  1. underskyofnorway می‌گوید:

   سلام.در کتابفروشی ها دنبالش بگردید.نسخه نروژی یا انگلیسی را پیشنهاد می کنم

   لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.