مرور یک پرونده؛ چالش حجاب در نروژ

زیرآسمان نروژ: یکی از پرحاشیه ترین خبرهایی که در طی ماههای اخیر در سطح رسانه های دسته جمعی در نروژ بسیار خبرساز شده بود، خبری مربوط به شکایت و دادخواهی یک زن مسلمان نروژی به نام «ملیکا بیان» -۲۶ ساله-از یک آرایشگر خانم- ۴۷ ساله- به نام «مرته هدنه» مبنی بر اعمال تبعیض دینی علیه وی در ماه اکتبر سال ۲۰۱۵ میلادی در شهر «بیرنه» (شهر کوچکی در شمال غربی نروژ) بود.

براساس گزارش ها، ظاهرا ملیکا (که با نام شارلوت در نروژ متولد شده است و در سال ۲۰۱۱ میلادی به دین اسلام گرویده است) برای پرسیدن قیمت آرایش مو نزد این آرایشگر می رود اما -به ادعای ملیکا- وی با بی احترامی آرایشگر مواجه می شود و به او گفته می شود که بخاطر حجابش حتی حاضر نیست به وی دست بزند. در جریان چندین جلسه ی دادگاهی اخیر، آرایشگر نروژی ادعای ملیکا مبنی بر عدم ارائه خدمات به وی را پذیرفته است اما ادعای اعمال تبعیض دینی علیه ملیکا را نپذیرفته و ابراز کرده است که دلیل وی برای انجام این کار این بوده است که از نظر وی حجاب یک سمبل سیاسی ست و آن را با نشان حزب نازی و یا پرچم داعش قیاس کرده است.  وی گفته است که با قواعد اسلامی مشکل دارد و ابراز کرده است که زنان محجبه می توانند برای آرایش مو به سایر سالن های آرایش مراجعه کنند.

از سوی دیگر، ملیکا گفته است که در طی سالهای اخیر بارها با رفتارهای نژادپرستانه مواجه بوده است اما این نخستین باری بود که بخاطر حجابش از مکانی اخراج می شود.دادگاه شهر «بیرنه» نروژ در ابتدا خانم آرایشگر را به اعمال تبعیض دینی متهم و برای وی جریمه ای ده هزارکرونی یا زندان به مدت ۱۹ روز را درنظر گرفته بود اما پس از آنکه شواهد کافی برای اثبات تعمدی نبودن اقدام ملیکا در مراجعه به آرایشگاه برای ارزیابی نحوه واکنش متهم بدست نیامد، دادگاه ضمن صدور حکم نهایی متهم را از پرداخت هزینه های دادگاه معاف کرد و مبلغ جریمه را نیز به هفت هزارکرون نروژ کاهش داد اما این پایان داستان نبود چون حال این آرایشگر نروژی ست که قصد دارد به کمک وکیل خود از رای صادره این دادگاه شکایت کند و پرونده را برای رسیدگی بیشتر به دادگاه عالی نروژ ارجاع دهد.

خانم هدنه حکم صادر شده علیه وی را یک سوءاستفاده آشکار از عدالت و انتقامی از سوی دولت علیه خود خواند (اشاره وی به عضویت و فعالیت سابق وی در سازمان مهاجرستیز موسوم به «پگیدا«ست). خانم هدنه همچنین ادعا کرده است که گفته های اخیر نخست وزیر نروژ- خانم «ارنا سولبرگ» – در مورد اسلام (نخست وزیر نروژ اخیرا گفته بود که «اگر با اسلام مهربان باشیم، اسلام هم همانند سایر ادیان به یکی از ادیان متمدن دنیا تبدیل خواهد شد» ) نیز در روند صدور حکم دادگاه موثر بوده است.

از آنسو و درست پس از اعلام حکم نهایی دادگاه، سازمان برابری و ضد تبعیض نروژ حکم دادگاه را یک پیروزی مهم برای آزادی دینی در نروژ نامید. خانم ملیکا بیان نیز پس از پایان آخرین جلسه دادگاه، با اعلام رضایت ازحکم صادره گفت که خوشحال است که دادگاه سرانجام به این نتیجه رسید که این تبعیض اتفاق افتاده است و ضمن آرزوی موفقیت برای برای خانم هدنه گفت که مهم این بود که ثابت شود که تبعیض عمل درستی نیست.

***

نقدی بر خبر: آنچه بر همگان آشکار است این است که کشور نروژ با اینکه روی کاغذ یک کشور مسیحی(لوتری/پروتستان) بشمار می رود اما در عمل به هیچ عنوان یک کشور دینی یا مذهبی نیست. در این کشور سکولار اروپایی که جدایی دین از سیاست سالهاست در آن نهادینه شده است، همین چند وقت پیش بود که کلیسای نروژ (که بزرگترین جامعه مذهبی نروژ محسوب می شود) پس از طی یک قرن برای همیشه از حمایت مالی دولت خارج شد تا از این پس به صورت نهادی کاملا مستقل و جدا از دولت اداره شود.

در گذشته، حدود هشتاد درصد جمعیت نروژ عضو این جامعە کلیسای نروژ بودند و اجازه ترک این کلیسای دولتی وجود نداشت اما امروزه این امکان برای همگان وجود دارد که آزادانه از عضویت در این کلیسا درآیند. بر اساس آمار، تنها دوازدە درصد از نروژی ها بیش از یکبار در ماه به کلیسا می روند و نزدیک به چهل درصد می گویند کە هرگز به کلیسا نمی روند. حدود بیست درصد جمعیت نروژ هم عملا بی دین هستند و اعتقادی به وجود خدا ندارند. این یعنی درعمل، کلیساها در نروژ مکانهایی هستند که مراسمی همانند غسل تعمید، تجدید عهد دینی، عروسی، خاکسپاری وهمچنین کریسمس در آن برگزار می شود.

از سویی دیگر، سالهای زیادی نیست که این کشور با پدیده مهاجرت و افزایش جمعیت مهاجر/پناهنده بویژه از کشورهای مسلمان دنیا روبرو شده است و به نظر نمیرسد زیرساخت های اجتماعی و فرهنگی در نروژ با گذشت این مدت هنوزهم آمادگی پذیرش و هضم این سیل از مهاجرت که همراه با خود قطعا چالش های مختلف فرهنگی و مذهبی را به همراه می آورد داشته باشد.

نروژی ها عموما مذهب را یک موضوع کاملا شخصی می دانند که پرس و جو از آن هیچ جایی در روند تحصیل یا اشتغال در هیچکدام از سازمانهای اداری، سیاسی و فرهنگی و حتا هیچ جایی در محاوره های عامیانه مردم با یکدیگر هم ندارد و این بخودی خود موجب شده است که روند آشنایی و درک یک نروژی از دنیای رنگارنگ و پر از چالش مذهبی آنهم از نوع اسلامی اش بسیار از آنچه قابل تصوراست پیچیده تر و سخت تر شود. باید پذیرفت که درک تفاوتها  بین یک دنیای کاملا آزاد و سکولار و غیرمذهبی همانند نروژ با یک دنیای کاملا اعتقاد محور،سنتی و مبتنی بر وحی، دعا و احساسات همانند آنچه در کشورهای اسلامی و یا اعتقادی دنیا جریان دارد دستکم برای یک مخاطب عام در جامعه نروژ امری بسیار دشوار و سرشار از تناقض و پرسش و ابهام است.

مشکل قطعا در این نیست که نمی توان به اسلام یا مسیحیت یا یهودیت و غیره همگی بعنوان ادیان الهی قابل احترام نگاه کرد بلکه مشکل در اینجاست که یک جامعه چند فرهنگی هنوز یک پدیده نوظهور و جوان برای دنیاست. تجربه ی زندگی کردن در کمال آرامش در کنار رنگها و نژادها و مذاهب مختلف هرکدام با خصوصیات منحصربفرد خودشان هنوز برای دنیای ما یک تجربه ی تازه است.

اینکه بفهمیم صرف داشتن حجاب و یا یک پوشش خاص نمی تواند بیانگر تمامی خصوصیات درونی یا انسانی یک فرد باشد و اینکه یک ایدئولوژی خطرناک و نابودگر می تواند در باور هر انسانی- فارغ از دین و مذهبش، فارغ از رنگ پوست و نژاد و جنسیتش- ریشه کند. عقل می گوید که در هر باوری که جهالت و نادانی و تعصب بی منطق پتانسیل یا فضایی برای رشد و نمو داشته باشد، از آن باید هراس داشت و با احتیاط عمل کرد. حال این می تواند در قالب یک اسلام افراطی هماند داعش و طالبان این روزها نمود پیدا کند و یا به شکل کاملا افراطی در احزاب راست گرای اروپایی ضد مهاجر یا ضدمسلمان در آمریکا نمود پیدا کند.

امروزه بایستی نگران جنگ های کوری شد که در این میان با تقویت آتش نفاق و اختلاف افکنی بین دولتها و با کمک رهبران کشورهای پرنفوذ در حال اتفاق افتادن هستند. جریانهایی که خواه یا ناخواه موجب می شوند توده ای ناآگاه از مردم دنیا به این باور برسند که ایزولاسیون و انزواجویی از جامعه ی خواه یا ناخواه چند فرهنگی جهانی، تنها راه نجات برای ادامه زندگی در صلح و آرامش بر روی کره زمین است.

منابع و پیوندهای مربوط:

http://www.tv2.no/a/8838645/

http://www.aftenposten.no/norge/Merete-Hodne-domt-i-lagmannsretten-612490b.html

https://www.nrk.no/rogaland/merete-hodne-domt-for-hijab-nekt-_-igjen-1.13309402

http://www.thelocal.no/20170124/norways-contentious-hijab-case-to-go-to-supreme-court

http://www.thelocal.no/20160913/hijab-discrimination-verdict-norway-strong-reactions

صفحه اینستاگرام «زیرآسمان نروژ»

برگردان فارسی، نگارش، تهیه و تنظیم: زیرآسمان نروژ

درصورتی که قصد به اشتراک گذاری این مطلب را دارید، لطفا مطلب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید. هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ «کپی رایت» در ایران کمک کنیم.

1 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.